Ľud vs. minister zdravotníctva - záver jednej kauzy

Autor: Tomáš Szalay | 31.5.2007 o 14:47 | Karma článku: 9,71 | Prečítané:  2697x

Minister zdravotníctva porušil legislatívne pravidlá vlády tým, že sa nezaoberal hromadnou pripomienkou občanov k návrhu na prepoisťovanie poistencov do štátnych zdravotných poisťovní. Toto konštatovanie je záverom kontroly Úradu vlády SR.

Stručná chronológia:

7. 2. 2007 - Ministerstvo zdravotníctva uverejňuje na pripomienkové konanie návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Navrhuje v ňom obmedziť právo slobodnej voľby zdravotnej poisťovne pre poistencov štátu. Cca 3 milióny občanov (deti, dôchodcovia, nezamestnaní) majú byť povinne poistení v štátnych poisťovniach.

28. 2. 2007 – Ministerstvu zdravotníctva odovzdávame zoznam vyše 2000 podporovateľov hromadnej pripomienky proti prepoisťovaniu. Podpora sa potvrdzovala či už vlastnoručnými podpismi alebo vyplnením internetového formuláru na www.changenet.sk. Ak sa s hromadnou pripomienkou stotožní viac než 500 občanov, je ministerstvo povinné uskutočniť tzv. rozporové konanie so zástupcami občanov.

28. 2. 2007 – Minister zdravotníctva verejne spochybňuje občiansku iniciatívu a tvrdí, že dostáva desiatky listov, ktoré ho naopak žiadajú o zavedenie systému jednej zdravotnej poisťovne. Zároveň sa odmieta zaoberať touto pripomienkou verejnosti.

28. 2. 2007 – Ministerstvo zdravotníctva zverejňuje právny rozbor, v ktorom odmieta všetky elektronicky zaslané pripomienky, hoci legislatívne pravidlá vlády vyslovene umožňujú verejnosti pripomienkovať zákony elektronickou cestou.

1. 3. 2007 – Ministerstvo zdravotníctva kvôli niekoľkým očividným „vtipálkom“ spochybňuje pravosť všetkých podporovateľov. Na webovej stránke ministerstva sa objavujú posmešné komentáre na adresu signatárov hromadnej pripomienky.

2. 3. 2007 – Podávame sťažnosť na ministra zdravotníctva, ktorú adresujeme predsedovi vlády Robertovi Ficovi.

21. 3. 2007 – Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám zisťujeme,že od začiatku roka dostal minister spolu 7 listov, podporujúcich systém jednej zdravotnej poisťovne, nie „desiatky“.

31. 5. 2007 – Po bezmála troch mesiacoch skúmania, počas ktorých Úrad vlády overoval, či uvedení signatári podporili danú pripomienku, sa kauza konči. Je nám doručené stanovisko (*.pdf), že ministerstvo zdravotníctva SR nepostupovalo v súlade s Legislatívnymi pravidlami vlády a „na základe zisteného nedostatku bolo ministrovi zdravotníctva SR uložené prijať opatrenia na zamedzenie opakovania sa zisteného nedostatku a príčin jeho vzniku.“

Aj vďaka podporovateľom hromadnej pripomienky, aj vďaka následnému rozruchu sa dá povedať, že nápad s násilným prepoisťovaním občanov je záležitosťou minulosti. Škoda len, že na tento nezmyselný zámer bolo potrebné minúť toľko času a energie.

Ďakujem ešte raz všetkým, ktorí túto iniciatívu podporovali. A samozrejme aj ostatným organizátorom: Občianskej konzervatívnej strane, Konzervatívnemu inštitútu M. R. Štefánika a INESS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?