Prečo v zdravotníctve nefunguje pripoistenie

Autor: Tomáš Szalay | 30.5.2007 o 8:48 | Karma článku: 10,78 | Prečítané:  3020x

Zdalo sa mi to úplne triviálne a nemyslel som si, že o tom budem musieť napísať vysvetľujúci článok. Ale zrejmé to asi nie je. Cez víkend premiér v rozhlase vysvetľoval svoju predstavu o pripoistení v zdravotníctve. Tá ale v praxi nefunguje. Preto považujem za dôležité ozrejmiť podstatu poistenia resp. pripoistenia.

Čo je základnou úlohou poistenia? Chrániť jednotlivca pred hrozbou katastrofických nákladov v prípade, že nastane poistná udalosť. Ide teda o výmenu istej straty (poistné) za finančnú ochranu pred neistou stratou (náklady na liečbu).

Obľúbené zaklínadlo politikov pre usporiadaní vzťahov na zdravotníckom ihrisku je: jedna štátna poisťovňa na "základnú starostlivosť" a ostatné nech ponúkajú komerčné pripoistenie.

Na prvý pohľad to znie zaujímavo, až na to, že za 17 rokov sme sa nedokázali dohodnúť na tom, čo je to "základná starostlivosť" - teda tá, ktorá by mala byť akože "zadarmo". Takáto dohoda totiž zároveň vyčleňuje všetko ostatné do "nezákladnej" starostlivosti, ktorá môže byť spoplatnená. A spoplatnenie čohosi, čo bolo dosiaľ "zadarmo" chce veľkú politickú odvahu. Tú nemala ani druhá Dzurindova vláda (aj vďaka politikom, ktorí dnes situáciu v zdravotníctve z opozičných lavíc kritizujú). Preto kým nebudú niektoré výkony spoplatnené, poistný trh nemá dôvod vymýšľať poistné produkty - pretože niet čo poisťovať.

Keďže premiérové videnie sveta nepripúšťa spoplatnenie zdravotníctva, predseda vlády navrhuje iný predmet pripoistenia. Konkrétne má na mysli poistenie nadštandardu, ku ktorému povedal: "Ak si niekto zaplatí poistku nejakú do budúcnosti, že chce mať na izbe plazmový televízor, tri sestričky, ktoré sa o neho budú starať, tak nech sa pripoistí v súkromnej poisťovni." Predstava premiéra o poistení plazmového televízora sa možno dobre počúva, ale neopiera sa o logický základ.

Chudobní ľudia nemajú dôvod míňať svoje vzácne zdroje na plazmový televízor v nemocnici, pretože takýto luxus je v Maslowovej pyramíde potrieb vysoko nad potrebami daného človeka. Naštandard nie je preňho nevyhnutnosťou a prioritne svoje peniaze použije inak.

Pre zámožného človeka, ktorý je naučený na určitý komfort a očakáva ho i v nemocnici, zasa nie je problém zaplatiť náklady na tri sestričky a plazmový TV okamžite a v hotovosti. Pôjde len o zlomok ceny prenocovania v solídnom hoteli. Z jeho pohľadu tak nejde o katastrofické náklady - a preto sa voči nim nepotrebuje poisťovať. Nehovoriac o tom, že poisťovne by nemali kde takúto službu nakúpiť, keďže nadštandard v podobe troch sestričiek a jedného plazmového televízora napriek dopytu zo strany solventných pacientov nemocnice prakticky neponúkajú.

Čiže buď nejestvuje predmet pripoistenia (spoplatnené výkony či naozajstný nadštandard) alebo nejestvuje preň (v prípade nadštandardu) motivovaná cieľová skupina. Pripoistenie sa preto dnes nemá dôvod rozbehnúť. Na to je potrebné opustiť ekonomicky pomýlenú mantru o základnom ľudskom práve na bezhranične bezplatné zdravotníctvo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?