reklama

Nech štát platí viac!

Najobľúbenejším "riešením" problému nedostatku peňazí v zdravotníctve je požiadavka, aby štát väčšmi prispieval na zdravotníctvo. Nie, nejdem teraz hovoriť o každý deň sa meniacom názore ministra Valentoviča, či chce (alebo nechce) viac peňazí zo štátneho rozpočtu. Pýtam len trochu viac poctivej argumentácie, prečo má byť zvyšovanie závislosti zdravotníctva od štátu tým správnym riešením problému. Ako sa tým zvýši kvalita zdravotnej starostlivosti alebo spokojnosť pacientov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (112)
Obrázok blogu

Zvýšenie platby štátu do zdravotného systému osobne nepovažujem za šťastné riešenie. Je to síce najrýchlejší spôsob získania zdrojov do systému, ale zároveň od nikoho v systéme nevyžaduje nijakú zmenu správania . A práve preto je toto riešenie zároveň najmenej priaznivé pre daňových poplatníkov, ktorí v konečnom dôsledku dotujú pretrvávajúcu neefektívnosť sektora ( aktuálny príklad ).

Zvýšenie závislosti zdravotníctva od štátneho rozpočtu je naviac len drahým odkladaním problému, pretože náklady na zdravotníctvo dlhodobo a všade vo vyspelých štátoch stúpajú rýchlejšie ako rastie ekonomika a výnosy z daní. O chvíľu štát nebude mať z čoho zvyšovať dotácie sektoru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paradoxne, nie je to vládny Smer-SD, ale opozičná poslankyňa Mária Sabolová (KDH), ktorá v parlamente predkladá návrh zákona na trvalé zvýšenie platby štátu do zdravotníctva (zvýšenie, ktoré presadila táto vláda na základe svojho programového vyhlásenia sa totiž skončilo - platilo len pre prvé 4 mesiace tohto roka). Kým by zostalo len pri návrhu, OK, KDH má právo na ľavicovejší pohľad na svet. Ale odôvodnenie návrhu ukazuje, že aj pani poslankyňa podľahla jednému zdravotníckemu mýtu:

„Jedným z dôvodov zvýšenia tejto platby za poistencov, za ktorých poistné hradí štát, je aj ten, že ide hlavne o deti, dôchodcov či nezamestnaných, ktorých chorobnosť je oveľa vyššia ako u ostatnej populácie, a tým je aj zvýšené čerpanie zdrojov zo zdravotného poistenia.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto argumentácia je chybná, pretože v solidárnom systéme nie je podstatné, kto koľko platí. Medzi výškou jeho platby a jeho individuálnym rizikom nie je totiž nijaký vzťah. Pri sociálnom zdravotnom poistení (social health insurance) sa platba odvíja od schopnosti platiť, teda (zjednodušene) od stupňa jeho ekonomickej aktivity. Ak občan nie je ekonomicky aktívny, poistné neplatí, hoci jeho zdravotné riziko nie je nulové.

Lenže 14-percentné zdravotné odvody nestačia na dnešný rozsah bezplatnej starostlivosti a nikto z politikov nemá odvahu ľuďom povedať, že na takúto spoločenskú objednávku je potrebné platiť odvody vo výške vyše 20 %. A tak do systému zboku nalievajú akože "štátne" zdroje, dotáciu, ktorú nazvali "platba štátu za poistenca štátu". Za poistenca štátu by pritom nemusel platiť nikto, pretože tak funguje social health insurance. Ale keď už politici vymysleli takýto nesystémový nástroj, ktorým môžu ovládať sektor, prečo by ho nevyužívali, že?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zvýšenie závislosti zdravotníctva od štátneho rozpočtu sa nám vypomstí, hoci krátkodobo bude asi väčšina spokojná. Dlhodobo udržateľným riešením je pravý opak - zužovanie rozsahu bezplatnosti. Tým sa nehradené výkony stanú predmetom záujmu trhu a do systému sa vrátia súkromné zdroje, keďže verejné nestačia držať krok s rastom nákladov. Spoluúčasť, súkromné poistenie, sporivé zdravotné účty (á la druhý dôchodkový pilier - viac viď vo vlaňajšom aprílovom newsletteri Into Balance 04/2006, formát *.pdf) - tak znejú odpovede na otázku finančne udržateľného kvalitného zdravotného systému. Odhadujem, že prípadné zvýšenie platby štátu nad index rastu miezd uspokojí odborárov maximálne na rok až rok a pol.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu