Cheek to Cheek

Autor: Tomáš Szalay | 9.4.2005 o 21:35 | Karma článku: 7,94 | Prečítané:  3002x

Skladba, ktorou Fred Astaire dobýval srdcia žien v polovici tridsiatych rokov bola jednou z ozdôb piatkovej Superstar. Čo je to teda za pesničku, ktorá si získala aj srdce černošského obra Johna Coffeyho vo filme Zelená míľa?

Fred a Ginger pri skladbe Cheek to Cheek vo filme Top Hat (1935)Fred a Ginger pri skladbe Cheek to Cheek vo filme Top Hat (1935)
Dospel som k poznaniu, že sledovanie Superstar je nevyhnutné zo sociálnych dôvodov. Ísť s kolegami na obed a nemôcť sa zapojiť do rozhovoru, lebo neviem o čom točia, ma primälo k sledovaniu tejto show. A uznávam, že neľutujem, viem si v tom nájsť „to svoje“.

Ale poďme k Cheek to Cheek (Líce pri líci), skladbe, ktorú naozaj excelentne zaspievala Katka Koščová. Táto pesnička má presne 70 rokov.

Spojené štáty sa po čiernom piatku na newyorskej burze v októbri 1929 prepadli do Veľkej hospodárskej krízy. Masy národa sa v hľadaní práce presúvali po území Ameriky. Nálada bola stiesnená. O prácu prišli i umelci, Broadway už nemal na nové muzikály. Nie nadarmo tomu obdobiu Američania hovoria Great Depression, keďže depresia má význam nielen v ekonómii, ale i psychológii.

A vtedy sa slova ujal Hollywood. Svojou produkciou odvádzal myšlienky verejnosti od nelichotivej situácie, v ktorej sa Amerika tých dní nachádzala. Ťažko povedať, do akej miery šlo o politickú objednávku. Od prezidenta F. D. Roosevelta sa dalo očakávať, že okrem ekonomického New Dealu sa rozhodne aj pre propagandu.

Medzi hlavné tromfy strieborného plátna polovice tridsiatych rokov patril film Top Hat s Fredom Astairom a Ginger Rogers(-ovou). Film režíroval Mark Sandrich. Hudbu k filmu napísal Irving Berlin (autor mnohých hitov ako White Christmas, Puttin’ On A Ritz, How Deep Is The Ocean, ...). Berlin sa k filmu uchýlil práve po kríze na Broadwayi.

Top Hat je komédia plná piesní a tanečných čísel. Fred Astaire hrá tanečníka, ktorý svojmu producentovi v hoteli predvádza step. Ginger Rogers(-ová) spí v izbe o poschodie nižšie a samozrejme, že Astairov step ju zobudí. Príde producentovi vynadať – a zamiluje sa do Astaira. Odmietne pritom svojho talianskeho ctiteľa, ktorého hrá Erik Rhodes. Karikatúru tejto postavy však považujú Taliani za urážlivú a sám Mussolini sa zasadil o to, aby sa film v Taliansku nepremietal.

Skladba Cheek to Cheek je pravdepodobnejšie najznámejším číslom Astaira a Rogers(-ovej). Vo famóznej tanečnej scéne Ginger „pláva“ vo svojom oblečení z peria. Keďže krajčíri kostým z peria úplne nezvládli, pri tanci perie lietalo hore dole. Astaire na skúške dokonca spieval namiesto „Heaven, I’m in heaven“ text „Feathers, I hate feathers“ (Perie, nenávidím perie). Ale nakoniec stál výsledok za to.

Film získal tri nominácie na Oscara, vrátane nominácie za najlepšiu pieseň (áno, za skladbu Cheek to Cheek). Sošku nakoniec nezískal, ale aj tak sa s príjmami 3 milióny dolárov stal najúspešnejším filmom štúdia RKO za celé tridsiate roky.

Filmy ako Top Hat hrali obrovskú úlohu pri normalizácii nálady v Spojených štátoch a veľkú zásluhu na tom má príve Fred Astaire. V roku 1949 dostal dokonca špeciálneho Oscara. Celkom slušný výsledok pre vaudevillovského tanečníka, ktorého pri prvých kamerových skúškach v Hollywoode ohodnotili takto: „Nevie hrať. Nevie spievať. Je trochu plešatý. Vie trochu tancovať.“

Na našom území skladbu preslávili šesťdesiate roky. Českú coververziu Cheek to Cheek nahrala v marci 1965 Marta Kubišová pod názvom Ve tvém objetí. Autor textu Michal Dvořák si s textom poradil skutočne bravúrne. Posúďte aspoň prvú slohu (linky na celé texty nájdete na konci článku):

Heaven, I'm in heaven
And my heart beats so that I can hardly speak
And I seem to find the happiness I seek
When we're out together dancing cheek to cheek

Hořím. Vím, že hořím
Srdce jak se zdá mi z prsou vyletí
Pláču štěstím, usmívám se z dojetí
Když jsem s tebou, když jsem ve tvém objetí.

Ak ste videli Zelenú míľu, nemusím nič dodávať. Ak nie, pozrite si tento film, táto pieseň tam hrá skutočne nezanedbateľnú úlohu.

Mimochodom, tvorcov úspechu skladby Cheek to Cheek sprevádzala dlhovekosť. Berlin zomrel v roku 1989 ako 101-ročný, Astaire v roku 1987 ako 88-ročný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.


Už ste čítali?