Nemocnica v Bratislave: ako to dopadne

Autor: Tomáš Szalay | 4.5.2015 o 14:35 | (upravené 4.5.2015 o 18:14) Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1420x

Minulý týždeň organizoval bratislavský samosprávny kraj konferenciu o novej PPP nemocnici.

Na konferencii som vysvetlil, prečo si myslím, že  PPP nemocnica v Bratislave nebude. Mottom mojej prezentácie bol citát bývalého ruského premiéra Viktora Černomyrdina:

Mysleli sme to dobre,
ale dopadlo to ako vždy.

Je možné, že to ministerskí úradníci naozaj myslia dobre. Ale dnes sa tento projekt mení na vážnu príťaž.

Hlavné problémy sú tri:

  • ministerstvo novú nemocnicu pripravuje samé, neprizvalo k nemu zainteresované strany (univerzity, poisťovne, kraj, mesto,...)

Kraj vedel o projekte zatiaľ iba z médií. Na jeho území má pritom nová nemocnica vyrásť, a má jej potom vydať povolenie. Ministerstvo zdravotníctva sa s priamo zainteresovanými inštitúciami doteraz nebavilo. Nedostatok informácií zašiel tak ďaleko, že kraj zvolal konferenciu a požiadal ministerstvo zdravotníctva, aby prišlo vysvetliť, čo sa to vlastne deje.

Projektový manažér Ján Králik z MZ SR odmietol obavy akademikov, odborárov i analytikov. Je síce pravdou, že na príprave projektu sa dosiaľ nepodieľali, ale ich hlas bude vypočutý teraz, vo fáze súťažného dialógu s konkrétnymi firmami. Neznelo to presvedčivo.

  • nie je jasný model financovania (ten, o ktorom ministerskí úradníci hovoria, je nereálny)

Ministerstvo zdravotníctva nás už rok presviedča, že projekt si na svoju výstavbu a prevádzku zarobí sám, bez zvýhodnených platieb z poisťovní, bez dotácie zo štátneho rozpočtu. Bez akejkoľvek štátnej záruky. Naopak, štát chce investorovi diktovať doplňujúce podmienky, napríklad v oblasti zamestnanosti.

Ak sa dokáže takáto nemocnica uživiť bez štátnych garancií, prečo by ju nemal súkromník postaviť sám, bez kompromisov s politikmi a štátnymi úradníkmi?

  • procesne sa v obstarávaní urobili chyby, ktoré sa nedajú odstrániť bez zrušenia súťaže

V tejto chvíli je v súťaži na bratislavskú PPP nemocnicu prihlásených sedem záujemcov. Jestvujú dôvodné pochybnosti, že niektorí z nich nespĺňajú podmienky súťaže (viď Nemocničný súboj fantómov). Ministerstvo namiesto toho, aby skontrolovalo referencie súťažiacich, tvrdí, že mu stačia čestné vyhlásenia. Na základe smernice z Bruselu vraj tieto čestné vyhlásenia nesmie preskúmavať!

(Nie je to pravda, čestné vyhlásenia sú slovenské špecifikum, nie európska legislatíva. Úrad pre verejné obstrávanie v tejto veci v minulosti poskytol výklad 6/2014 (pdf), podľa ktorého by nepreverením čestných vyhlásení mohlo dôjsť k zmareniu súťaže.)

Ak teda jestvujú dôvodné pochybnosti, je povinnosťou ministerstva tieto pochybnosti odstrániť. Aby neboli ostatní uchádzači diskriminovaní, ministerstvo by malo overiť referencie všetkých prihlásených.

Koniec-koncov, každý deň súťažného dialógu s každým prihláseným záujemcom stojí štátny rozpočet peniaze. Taxameter poradcov sa točí bez ohľadu na to, či rokujú s legitímnym alebo nelegitímnym súťažiacim.

A úlohou ministerstva je efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi.

 

P.S. Dve firmy, ktoré podľa mňa nespĺňajú kritériá súťaže:

  1. Kmotríkova GPN. Hoci je Kochovo sanatórium veľmi dobre hodnotená pôrodnica, má len 33 postelí. V súťaži sa vyžadovala referencia z navrhnutia a postavenia aspoň 200-posteľovej nemocnice.
  2. Sanigest. Ide o konzultačnú firmu, v ktorej kedysi pracovali viacerí dnešní vládni analytici. Materská firma Sanigest Internacional S.A. má sídlo v Paname. A nedávno schválený zákon proti schránkam vraví, že verejného obstarávania sa nemôže zúčastniť právnická osoba, „ktorá má sídlo v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby v nej majú kvalifikovanú účasť.“ Kam patrí aj Panama.

 

Páčil sa vám tento článok? Chcete podporiť inštitút HPI? Viac informácií >>

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.


Už ste čítali?