Nemocničný súboj fantómov

Autor: Tomáš Szalay | 2.4.2015 o 20:13 | Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1468x

Posledný marcový deň priniesol uzávierku prihlášok do súťaže o postavenie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Termín sa dvakrát posúval, až kým sa ministerstvu zdravotníctva nepodarilo získať dostatok záujemcov

Podľa ministerstva sa ich do verejného obstarávania prihlásilo sedemSedem súťažiacich, to už nevyzerá ako tragédia. Dosť na to, aby obstarávanie vyzeralo ako ozajstná súťaž.

V skutočnosti to však môže byť celé inak. Možno sme len svedkami súboja fantómov. Nie je vylúčené, že prihlásení záujemcovia nespĺňajú predpísané podmienky súťaže a len tvoria komparz budúcemu víťazovi. Prečo si to myslím?

PPP projekt novej nemocnice je typu DBFO. Znamená to, že víťaz obstarávania bude zodpovedný za všetky štyri aktivity okolo nemocnice: dizajn (Design), stavbu (Build), financovanie (Finance) a prevádzkovanie (Operate). Pri prevádzkovaní nemocnice sa tak nebude môcť vyhovárať napr. na to, že budova je zle postavená.

Do súťaže o bratislavskú nemocnicu sa mohli prihlásiť len firmy, ktoré majú referenciu z takéhoto typu projektu (teda navrhli, postavili, prefinancovali a prevádzkovali nemocnicu ako DBFO). Na svete ich veľa nie je, keďže zvyčajne takéto projekty vznikajú z ad hoc vytvorených konzorcií, kde jeden účastník prinesie referenciu D, jeden referenciu B, ďalší F a iný O.

Takéto „skladanie“ referencií však vo vyhlásenej súťaži na bratislavskú nemocnicu nie je možné. Je to mimoriadne (a zbytočne) prísne kritérium, ktoré podľa mojich informácií od súťaže odradilo mnoho potenciálnych a kvalitných záujemcov.

Sedem sa ich však nakoniec prihlásilo. Podľa súťažných podmienok im stačí referencie dokladovať čestným vyhlásením. Obstarávateľ (ministerstvo) bude tieto čestné vyhlásenia overovať až po skončení súťažného dialógu.

Dovtedy však budú prebiehať rokovania, spolu s nimi budú naskakovať konzultačné hodiny poradcov.

Keď sa potom overia referencie, ministerstvo môže zistiť, že vlastne celý čas viedlo dialóg s niekým, kto tam vôbec nemal byť. A môžeme byť prekvapení, kto potom z tej sedmičky prihlásených zostane ešte v hre.

Ministerstvo zatiaľ odmieta prezradiť mená súťažiacich. Túto komunikačnú stratégiu bude musieť veľmi rýchlo prehodnotiť, ak sa chce zbaviť podozrenia z netransparentnosti pri zákazke, ktorá je ocenená na 6,4 miliardy (!) eur.

Je potrebné, aby ministerstvo zverejnilo mená súťažiacich a overilo ich referencie. Aby sme tu po drahej „pseudokauze“ nemali aj drahú „pseudosúťaž“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?