"Tristné" oznámenie dr. Liptáka

Autor: Tomáš Szalay | 26.2.2015 o 20:10 | (upravené 26.2.2015 o 20:18) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1908x

Odborník na dary Peter Lipták podal trestné oznámenie. Kritizuje ponovembrových ministrov za biznis s liekmi. Píše, že pozrite sa, aha, čísla to dokazujú.

Peter Lipták sa rozčuľuje, že náklady na lieky stúpli od Zajacových čias o 26%.

Bez potrebného kontextu to vyzerá dramaticky. Takže: mzdy za ten čas stúpli v priemere o 44%. Výnosy Petra Liptáka (a ďalších všeobecných lekárov) stúpli za ten čas o 80%.

 nárast výdavkov 2013 vs. 2005
lieky  +25,6 %
všeobecní lekári  +79,2 %
špecialisti  +70,2 %
všeobecné nemocnice+110,8 %
špecializované nemocnice+153,2 %
priemerná mzda  +43,7 %

Metodika: porovnanie výdavkov zdravotných poisťovní na zdravotnú starostlivosť 2005 vs. 2013 podľa správ ÚDZS. Údaje spred vstupu do eurozóny sú prepočítane konverzným kurzom. Pre ilustráciu je uvedený nárast priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

 

Náklady na lieky za posledné roky rástli najpomalšie v histórii samostatného Slovenska. Tlak na znižovanie cien liekov umožnil o.i. platiť viac ambulantným lekárom či nemocniciam.

Doplatky pacientov vzrástli za ten čas zhruba dvojnásobne. Lipták to kladie za vinu predovšetkým Zajacovi a Uhliarikovi. Na ministerstve zdravotníctva je pritom 7 z posledných 10 rokov v kresle nominant Ficovho Smeru. Keby Smer chcel, mohol doplatky znížiť na nulu.

Rovnako k tomu mohli prispieť predpisujúci lekári, ak by do zátvoriek na recept nepísali obchodné názvy drahších liekov.

Radičová spolu s kritizovaným Uhliarikom presadila strop doplatkov na lieky pre dôchodcov a ťažko postihnutých. [disclosure: robil som na tej legislatíve]

A ešte niečo. Doplatky za lieky stanovuje kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva. Áno, tá, v ktorej sedel niekoľko rokov aj – sám Peter Lipták.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Nemecký tím zachránil najmenej pravdepodobný darca. Diktátor

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

PLUS

Civilizovaná divočina. Na severe Slovenska to záhadne funguje

Oravská Polhora pôsobí ako vymyslená.


Už ste čítali?