Ako ešte PPPodojiť zdravotníctvo

Autor: Tomáš Szalay | 16.2.2015 o 20:05 | Karma článku: 10,43 | Prečítané:  1745x

Virtuálny projekt PPP-nemocnice v Bratislave oficiálne ešte žije. Kým totiž žije, je možné ho dojiť. A tiež ešte chvíľu odpútavať pozornosť od skutočnosti, že vláda netuší, čo so zdravotníctvom.

Koncom minulého týždňa minister zdravotníctva Viliam Čislák vysvetľoval poslancom ako sa projekt vyvíja. Niet sa vraj čoho obávať, ministerstvo má veci plne pod kontrolou.

A aj keď do projektu neplánuje vložiť ani euro, investora vraj bude štát držať pod krkom. (Už vidím, koľko nadšených investorov sa hrnie do takejto súťaže.)

Minister nás v rozpore s drahou štúdiou uskutočniteľnosti presviedča, že nemocnica „sa“ zaplatí z prevádzkového zisku. Že štát nebude investorovi posielať žiadne peniaze, tzv. platbu za dostupnosť.

No. Pomaly. Ak ministerstvo garantuje investorovi výnos vo výške 15,6 % ročne – a Čislák to v parlamente zopakoval – z akých iných peňazí to bude? No predsa zo zdrojov verejného zdravotného poistenia!

Vo vyhlásení verejného obstarávania vystupuje ministerstvo zdravotníctva ako jediný obstarávateľ. V kolonke I.4 uvádza, že koncesiu na výstavbu a prevádzkovanie nemocnice neobjednáva v mene iných verejných obstarávateľov.

To však nesedí. Predpokladaná hodnota zákazky je 6,3 mld. eur za 30 rokov. Väčšinu týchto peňazí zarobí nemocnica poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Teda úhradou zo zdravotných poisťovní. Ak štát garantuje výnos a nehodlá nič platiť – zaplatia to poisťovne – tak obstaráva v ich mene. (Podobne obstaráva túto nemocnicu aj v mene univerzít, ktoré v nej budú vzdelávať a skúmať.)

V kolonke I.4 je teda chyba.

Mimochodom, ak ministerstvo očakáva, že súkromný investor celý projekt zaplatí sám – načo sme potom potrebovali takýto typ súťaže? Ak nie sú na novú nemocnicu potrebné verejné zdroje, k cieľu sa dali použiť rýchlejšie a efektívnejšie cesty než je práve mechanizmus verejného obstarávania.

Okrem súťaže na postavenie a prevádzkovanie nemocnice beží súťaž na poradcov, ktorí by ministerstvu s tou prvou súťažou pomáhali.  

Dnes sa zdá, že poradenský kontrakt za 2,25 milióna eur vyhrá konzorcium Ernst & Young Financial Advisory a právna kancelária Ružička Csekes. Prihlásili sa ako jediní. To by mohlo byť dôvodom na zrušenie súťaže, ale ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že zákazku kvôli tomu nezruší. Poradcovia tak majú dobre našliapnuté k uzavretiu zmluvy. (Áno, to sú tí istí, čo za 700 tisíc poradili ministerstvu tak, že ministerstvo sa pod ťarchou informácií nevie rozhodnúť.)

Keďže som presvedčený, že PPP nemocnica v Bratislave nebude, pôjde o vyhodené peniaze. Jediný, kto na zdravotníckych výstrelkoch Ficových vlád zarába, sú právnické kancelárie a poradcovia. Počnúc sporom o zákaz zisku, pokračujúc projektom jednej poisťovne a zatiaľ končiac projektom PPP nemocnice, namiesto hmatateľných prínosov tu máme len hromadu účtov. S hodinovými sadzbami, ktoré o dve nuly prevyšujú hodinovú sadzbu lekárov a sestier.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?