Ako ešte PPPodojiť zdravotníctvo

Autor: Tomáš Szalay | 16.2.2015 o 20:05 | Karma článku: 10,43 | Prečítané:  1855x

Virtuálny projekt PPP-nemocnice v Bratislave oficiálne ešte žije. Kým totiž žije, je možné ho dojiť. A tiež ešte chvíľu odpútavať pozornosť od skutočnosti, že vláda netuší, čo so zdravotníctvom.

Koncom minulého týždňa minister zdravotníctva Viliam Čislák vysvetľoval poslancom ako sa projekt vyvíja. Niet sa vraj čoho obávať, ministerstvo má veci plne pod kontrolou.

A aj keď do projektu neplánuje vložiť ani euro, investora vraj bude štát držať pod krkom. (Už vidím, koľko nadšených investorov sa hrnie do takejto súťaže.)

Minister nás v rozpore s drahou štúdiou uskutočniteľnosti presviedča, že nemocnica „sa“ zaplatí z prevádzkového zisku. Že štát nebude investorovi posielať žiadne peniaze, tzv. platbu za dostupnosť.

No. Pomaly. Ak ministerstvo garantuje investorovi výnos vo výške 15,6 % ročne – a Čislák to v parlamente zopakoval – z akých iných peňazí to bude? No predsa zo zdrojov verejného zdravotného poistenia!

Vo vyhlásení verejného obstarávania vystupuje ministerstvo zdravotníctva ako jediný obstarávateľ. V kolonke I.4 uvádza, že koncesiu na výstavbu a prevádzkovanie nemocnice neobjednáva v mene iných verejných obstarávateľov.

To však nesedí. Predpokladaná hodnota zákazky je 6,3 mld. eur za 30 rokov. Väčšinu týchto peňazí zarobí nemocnica poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Teda úhradou zo zdravotných poisťovní. Ak štát garantuje výnos a nehodlá nič platiť – zaplatia to poisťovne – tak obstaráva v ich mene. (Podobne obstaráva túto nemocnicu aj v mene univerzít, ktoré v nej budú vzdelávať a skúmať.)

V kolonke I.4 je teda chyba.

Mimochodom, ak ministerstvo očakáva, že súkromný investor celý projekt zaplatí sám – načo sme potom potrebovali takýto typ súťaže? Ak nie sú na novú nemocnicu potrebné verejné zdroje, k cieľu sa dali použiť rýchlejšie a efektívnejšie cesty než je práve mechanizmus verejného obstarávania.

Okrem súťaže na postavenie a prevádzkovanie nemocnice beží súťaž na poradcov, ktorí by ministerstvu s tou prvou súťažou pomáhali.  

Dnes sa zdá, že poradenský kontrakt za 2,25 milióna eur vyhrá konzorcium Ernst & Young Financial Advisory a právna kancelária Ružička Csekes. Prihlásili sa ako jediní. To by mohlo byť dôvodom na zrušenie súťaže, ale ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že zákazku kvôli tomu nezruší. Poradcovia tak majú dobre našliapnuté k uzavretiu zmluvy. (Áno, to sú tí istí, čo za 700 tisíc poradili ministerstvu tak, že ministerstvo sa pod ťarchou informácií nevie rozhodnúť.)

Keďže som presvedčený, že PPP nemocnica v Bratislave nebude, pôjde o vyhodené peniaze. Jediný, kto na zdravotníckych výstrelkoch Ficových vlád zarába, sú právnické kancelárie a poradcovia. Počnúc sporom o zákaz zisku, pokračujúc projektom jednej poisťovne a zatiaľ končiac projektom PPP nemocnice, namiesto hmatateľných prínosov tu máme len hromadu účtov. S hodinovými sadzbami, ktoré o dve nuly prevyšujú hodinovú sadzbu lekárov a sestier.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poslanec OĽaNO Šudík: Som za odchod Matoviča, ak pôjde aj Sulík a ďalší

Poslanec Tomáš Šudík hovorí, že v klube OĽaNO sú dvaja až traja poslanci, ktorí vyslovujú kritiku.

Komentár Zuzany Kepplovej

Náš vzťah s Petrom

Premiér nás jedným statusom teleportoval do čias franských špehov a byzantských bratov.

V slovenskej koaličnej kríze sa po Putinovi objavuje už aj Orbán

Korčok rieši Sputnik V aj dvojaké občianstvo.


Už ste čítali?