PPP nemocnica v Bratislave nebude

Autor: Tomáš Szalay | 1.2.2015 o 20:20 | (upravené 1.2.2015 o 20:27) Karma článku: 11,73 | Prečítané:  9687x

Spôsob, akým ministerstvo zdravotníctva komunikuje projekt novej nemocnice v Bratislave naznačuje, že ho ani tam už vlastne nechcú.

Potom, ako ministerstvo minulo 720 tisíc eur na poradcov a niekoľkostostranovú analýzu, nemá problém priznať, že

MZ SR ako verejný obstarávateľ nie je ani po mesiacoch príprav vzhľadom na množstvo existujúcich technických variánt, prevádzkových riešení ako aj právnych a ekonomických možností riešenia objektívne schopné presne definovať najvhodnejšie technické požiadavky a právne a finančné podmienky na uspokojenie svojich potrieb.

V ďalšom kole preto plánuje vynaložiť na rovnakých poradcov ďalších 2,25 milióna eur...

Zbytočné zavádzanie o výhodnosti projektu, správy o veľkom prepúštaní zdravotníkov, zaujímavé žonglovanie s číslami v ekonomickom modeli, minimálna angažovanosť politikov. Všetko toto pôsobí ako kampaň, ktorej výsledok môže byť nakoniec len jeden. Že nová nemocnica v Bratislave nebude postavená ako PPP projekt.

Viacerí komentátori poznamenali, že ak by s takýmto projektom prišla akákoľvek iná vláda, Robert Fico by ho ako ukážku bezbrehého kapitalizmu demontoval na prvej tlačovke.

Keďže projekt predkladá vláda Roberta Fica, vo verejnosti vzniká nepodložený pocit, že to bude tentoraz inak.

No, nebude. Robert Fico nemá záujem nechať sa pred voľbami zahádzať bielymi plášťami ako Mikuláš Dzurinda v roku 2006. Príde okamih, keď zvolá tlačovku a projekt novej nemocnice vo veľkom štýle zmetie zo stola. Mladým puškám i odborárom vezme vietor z plachiet. Podobne to bolo pri páde ministerky Zvolenskej. Kým opozícia vajatala nad tým, či požiada ministerku o písomnú správu k piešťanskému tomografu, Fico ju rovno primäl k demisii.

V tomto prípade premiér „zachráni“ verejné zdroje tým, že odmietne „predražený“ projekt, ktorým chceli „súkromníci“ vysávať naše krehké zdravotníctvo.

Zodpovednosť za zbabranú ilúziu zvalí na už odvolanú ministerku Zvolenskú.

„Novú“ nemocnicu v Bratislave štát stavia už 30 rokov. Preinvestované peniaze sú nenávratne preč, utopené v chátrajúcom železobetóne na Rázsochách. Nemocnica v Starom Meste padne onedlho pacientom a zdravotníkom na hlavu. Ani Kramáre od toho nemajú ďaleko.  PPP–svetielko (ako sa ukazuje, išlo o svetielko na konci tunela) onedlho zhasne. 

Každý ďalší týždeň neriešenia situácie stojí všetkých nás jeden milión eur. Takú stratu totiž štátna bratislavská univerzitná nemocnica vyprodukuje za sedem dní.

Druhá vláda Roberta Fica pokračuje v zúfalom nezvládaní riadenia rezortu zdravotníctva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?