Každý to vie, iba Fico a SIS nie?

Autor: Tomáš Szalay | 24.11.2014 o 10:30 | Karma článku: 14,02 | Prečítané:  26974x

Tak to tu máme, pani Müllerová. Ani sám pán premiér nevie, kto spravuje viac ako štvrtinu peňazí vo verejnom zdravotnom poistení.

Vraj to nevie ani tajná služba.

Koniec-koncov, čo by sme od tajňášov za nejakých 45 miliónov eur ročne chceli, že? Možno to vedia, ale podobne ako Gorilu to držia pod pokrievkou. V tom prípade by to znamenalo, že sa k premiérovi nedostávajú informácie! Podobne ako tie listy od doktora Suchánka z Piešťan, kde ho upozorňuje na tunelovanie nemocnice nominantmi ministerstva zdravotníctva.

Ale dosť bolo žartov. Výrok Roberta Fica naznačuje, že došlo k závažnému porušeniu zákona. Vládnym nominantom, zakladajúcim členom Smeru.

Zdravotné poisťovne musia mať transparentné vlastnícke pozadie. Vyžaduje to zákon o zdravotných poisťovniach. Ak chce niekto prevádzkovať zdravotné poistenie, potrebuje od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou povolenie. A úrad mu povolenie nevydá, kým nie sú jasné väzby akcionárov, ktorí stoja za zdravotnou poisťovňou.

Záujmu verejnosti pred ôsmimi rokmi možno unikla správa, že ÚDZS nepovolil vstup jednej zdravotnej poisťovne na trh. V pozadí tohto rozhodnutia mali byť práve pochybnosti o vlastníckom pozadí a financovaní projektu.

Lenže to bolo v čase, keď bol predseda úradu nezávislý od vlády – tak, ako to nastavila Zajacova reforma.

Nezávislosť sa Robertovi Ficovi po voľbách 2006 nepáčila. Smer zmenil zákon, aby mohla vláda odvolať Jána Gajdoša z funkcie a na čelo regulačného úradu dosadila Richarda Demoviča. Spoluzakladateľa Smeru, držiteľa straníckej legitimácie s poradovým číslom 17.

Pod jeho vedením bol úrad „zľaknutý“ – predsa len, Demovič nevedel, kedy môžu odvolať aj jeho. A tak napríklad nezasiahol včas, keď sa v problémoch ocitla Európska zdravotná poisťovňa, lebo jej vlastník J&T mal vtedy nadštandardný vzťah s vládou.

Keď došlo k zlúčeniu Apolla a Dôvery, ktoré verejnosť interpretuje ako dohodu mocných v pozadí, povinnosťou úradu bolo preskúmať pozadie akcionárov.

Nechcem vás zaťažovať paragrafmi, tak len stručne (inak je to v §§ 13, 33 a 41 zákona 581/2004 Z.z.):

  • ak má niekto nadobudnúť významný podiel v zdravotnej poisťovni (kam patrí 50%-ný podiel), musí získať predchádzajúci súhlas úradu,
  • udelenie tohto súhlasu zákon podmieňuje ustanovením: skupiny s úzkymi väzbami, ku ktorej patrí aj akcionár s kvalifikovanou účasťou na zdravotnej poisťovni, sú prehľadné.”

Úrad vydal súhlas, inak by dnes cyperské Prefto nebolo polovičným akcionárom Dôvery. Richard Demovič teda potvrdil, že väzby akcionára sú prehľadné.

Ak ani SIS nevie, kto vlastní Dôveru, možno by sa premiér mohol spýtať svojho straníckeho kolegu Richarda Demoviča. Sám ho predsa do tej funkcie nominoval.

Pánu Demovičovi nezávidím. Buď sa prizná, že rozhodoval v rozpore so zákonom. Alebo povie konečne nahlas to, čo všetci (zrejme okrem pána premiéra) tušíme.

 

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho, prosím, na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?