Bezradný minister zdravotníctva letí do vesmíru

Autor: Tomáš Szalay | 18.12.2014 o 20:31 | Karma článku: 12,83 | Prečítané:  3175x

Aký bude nový minister zdravotníctva, pýtali sa ma novinári. Odpovedal som, že Čislák bude zrejme pokračovať v šľapajach predchodkyne. Teda, neurobí nič a bude odpútavať pozornosť na zástupné témy. Nielen preto, že do volieb zostáva príliš málo času zmeny, ale aj preto, že sa to od neho očakáva.

Samozrejme, jestvuje istá šanca, že by mohol aj prekvapiť.

Realita ale ukazuje, že neprekvapí. Ministerstvo predstavilo nové pravidlá pre štátne nemocnice. Ide o poučenie z krízového vývoja v zdravotníctve z uplynulých týždňov, po ktorom zostalo ležať na bojisku viacero prominentných obetí.

Kto by čakal inovatívny prístup k téme zadlžovania, zostane sklamaný. Navrhnuté opatrenia sú jalové. Sú to formálne, byrokratické úlohy, ktoré zastierajú bezradnosť a bezmocnosť vedenia rezortu.

Napríklad: sprísnia sa podmienky obstarávania. A síce, sprehľadnením vlastníckej štruktúry dodávateľov a stanovením minimálneho počtu súťažiacich ponúk.

Pritom ani jedno, ani druhé nie je primárny problém. Ak dokáže niekto hoci aj z Belize dodať lacnejšie a kvalitnejšie rukavice či acylpyrín, prečo by mal byť vyradený zo súťaže? Keď nebudú schránky, budú biele kone – problém (že systém štátneho vlastníctva a politických nominácií vysáva zdravotníctvo) je tým akože vyriešený?

Rovnako je to s počtom súťažiacich. Je ich málo nie preto, že máme zlý zákon, ale preto, že o víťazovi je rozhodnuté už pred súťažou. A to sa nezmení tým, že predpíšeme minimálny počet súťažiacich. Celé obstarávanie sa predraží o honoráre pre komparz.

Ďalšie navrhnuté opatrenie: cenové stropy na nákup komodít. Namiesto súťaže o najnižšiu cenu sa bude „súťažiť“ o to, aby regulátor nastavil čo najvyššiu maximálnu cenu, pri ktorej môže obchod zbehnúť. V súlade so zákonom, že áno.

Opatrením, ktoré môže hospodáreniu nemocníc pomôcť, je využívanie elektronického trhoviska. Lenže s tým nemá minister zdravotníctva nič spoločné. Elektronické trhovisko zavádza minister vnútra, a podľa zákona sú nemocnice povinné ho používať pri obstarávaní.

Selektívne majú byť oddlžené nemocnice, ktoré hospodária vyrovnane alebo so ziskom. Tie však buď dlhy nemajú, alebo sú schopné dodržiavať splátkový kalendár. Hlavybôľ spôsobujú v rezorte nemocnice, ktoré hospodária so stratou a ktoré teda nedostanú nič. Podľa ministra Čisláka má oddlženie dobre hospodáriacich nemocníc motivovať ostatných riaditeľov nemocníc k zvýšeniu efektivity.

U pána ministra ide o hlboké ekonomické nedorozumenie. Najlepším riaditeľom štátnej nemocnice nikdy nie je ten, kto sa zo všetkých síl snaží manažovať tú organizáciu efektívne. Nie. Najúspešenejší je ten, ktorý svoju nemocnicu najviac zadlží – lebo pri neskoršom oddlžení dostane táto nemocnica najviac peňazí. A dovtedy, kým ten prvý riaditeľ bude tomu druhému za hlupáka, sa nič nezmení.

Nové pravidlá pre nemocnice skončia do stratena, bez hmatateľného prínosu. Rovnako ako Akčný plán opatrení, ktorý posledné dva roky prezentovala ministerka Zvolenská ako úspešný nástroj na poriadok v nemocniciach. Čas je nemilosrdný sudca.

V tejto súvislosti som aktualizoval starší vtip:

Bezradný minister zdravotníctva a prasa letia do vesmíru. Obaja dostanú pred štartom zalepené obálky s úlohami. Majú ich otvoriť po štarte. Tak sa aj stane. Prasa otvorí svoju, a je v nej napísané: „Vyhodiť palivovú nádrž. Zapáliť pomocné rakety. Nastaviť kurz 144.23.17.“ Bezradný minister zdravotníctva otvorí svoju, a číta: „Nakŕm prasa a ničoho sa nechytaj!“

 

 

Ak sa vám článok páčil, dajte mu prosím svoj hlas na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Historická zodpovednosť Igora Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Reformy znamenajú zmeny a tých sa ľudia boja.


Už ste čítali?