Cestovanie v čase

Autor: Tomáš Szalay | 10.12.2005 o 14:50 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  5702x

Bol som dlho preč. Takmer celý minulý mesiac som strávil v juhovýchodnej Ázii. Navštívil som Thajsko, Laos, Vietnam a Kambodžu. Bola to skvelá, zaujímavá i poučná dovolenka. O svojich dojmoch a zážitkoch pripravujem sériu článkov i s fotkami, dnešný článok berte ako úvodný. Odpovedá na otázku, ako sa môžete v priebehu pár dní dostať z roku 1426 do roku 2643.

Lietadlo do Bangkoku odlietalo z Viedne s medzipristátím v Dubaji. Vo Viedni sme sa rozlúčili s „naším“ rokom 2005. Pre rozlíšenie letopočtov sa k rokom zvyknú písať aj nejaké písmenká, v našom prípade AD = Anno Domini, roku Pána (prípadne CE = Christian Era).

AD 2005 = AH 1426
(AH - Anno Hegirae, kde hegira/hidžra je pojem označujúci útek proroka Mohameda do Mediny)
V Dubaji nás privítal islamský rok 1426. Islamský kalendár sa začína počítať od Mohamedovho úteku z Mekky do Mediny v roku AD 622. Na rozdiel od nášho solárneho kalendára je islamský kalendár lunárny, preto sa dĺžka gregoriánskeho roku nezhoduje s dĺžkou islamského roku. Islamský rok je asi o 11 dní kratší než náš. Za 1383 našich rokov, ktoré uplynuli od roku AD 622 moslimovia prežili 1426 svojich rokov.

V Dubaji sme sa len vyvetrali na letisku a po ďalších šiestich hodinách sme dorazili do Bangkoku. V Thajsku používajú budhistický kalendár. Dosť ma to zmiatlo, keď som od milej sprievodkyne v lokálnom autobuse medzi Chiang Rai a Chiang Khong lanáril, koľko má rokov. Vyšlo najavo, že som od nej o takmer 555 rokov starší. Podľa občianskeho preukazu sa narodila niekedy v roku 2526. Kamaráti ju prezývajú Banana a môj spolucestujúci - Vader - ma s ňou vyfotografoval (fakt nevyzerám o toľko staršie, že?):


AD 2005 = 2548 BE
(BE - Buddhist Era)
V Thajsku sa dnes píše rok 2548. Budhistický solárno-lunárny kalendár je upravený podľa gregoriánskeho kalendára. Akurát ich letopočet sa nezačína narodením Ježiša Krista, ale smrťou Buddhu v roku 543 pred Kristom. Sú tak oproti nám „posunutí“ o 543 rokov. Kedysi sa thajský kalendárny rok začínal v apríli, ale v 19. storočí (v našom 19. storočí, v ich 25. storočí) sa začiatok roka zosúladil s nami. Nový rok sa odvtedy v Thajsku ako i v západnom svete začína prvého januára.

AD 2005 = 1367 ME
(ME - Myanmar Era)
Miestni vládcovia v minulosti dvakrát „zresetovali“ počítanie budhistického letopočtu. Po prvý raz v roku AD 78 (tento letopočet – Mahasakarat – sa používa v Kambodži; v praxi som však nevidel Kambodžanov, aby takto počítali roky), po druhý raz v roku AD 640, ktorý bol vyhlásený za rok 2. Tomuto kalendáru (Thekkayit) sa zvykne hovoriť myanmarský. Podľa toho sa v Barme/Myanmarsku píše rok 1367 ME. Nový rok sa začína v apríli. Myanmarský kalendár však používam len pre ilustráciu, v rámci tohto výletu sme v Barme neboli.

AD 2005 = 2643 BE
(v tomto prípade BE - Lao Buddhist Era)
V Lonely Planet písali, že v Laose sa používa iný druh budhistického kalendára než v Thajsku. K nášmu letopočtu navrhovali pripočítať 638 (čím sa človek dostane do roku 2643), hoci v susednej Barme sa 638 od nášho letopočtu odčítava. Pokiaľ som však mal možnosť posúdiť, Laosania podobne ako Kambodžania v bežnom styku (noviny, televízia) používali náš gregoriánsky kalendár.

Nechcem rozdiel medzi naším a cudzím svetom zredukovať len na šesťhodinový časový posun a +/- 500 rokov formálneho letopočtu. Juhovýchodná Ázia je iný svet najmä po obsahovej stránke. Je to svet, ktorý sa agresívne derie vpred, kým my, ukolísaní presvedčením o výnimočnosti a nadradenosti západnej civilizácie, zabíjame čas malichernosťami. Je tam krásne. Takže, pripravte sa na cestu ryžovými poliami, platenými diaľnicami, rozbitými prašnými cestami či na plavbu po Mekongu, začíname...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?