Komory žijú v minulosti, stále ich máta Zajac

Autor: Tomáš Szalay | 28.5.2010 o 9:49 | (upravené 30.5.2010 o 1:25) Karma článku: 11,59 | Prečítané:  3059x

Vtip, ktorý mohol byť originálny pred ôsmimi rokmi, by dnes vyškrtli aj z programu na stužkovú. Zarámoval však hlavný problém lekárskej a lekárnickej komory. Ani jedna z nich sa zásadne za posledné roky neposunula. Ich vedenie žije v minulosti. Neformulujú skutočné výzvy odvetvia, nie sú aktívnymi spolutvorcami zdravotnej politiky.

Minister Raši si získal srdcia zdravotníkov. Vtipne a originálne ho za to odmenili.Minister Raši si získal srdcia zdravotníkov. Vtipne a originálne ho za to odmenili.zdroj fotografie: health.gov.sk

Májovú diskusiu o zdravotníckych volebných programoch politických strán zorganizovala Slovenská lekárska komora a Slovenská lekárnická komora v spolupráci s Unipharmou. Úvod podujatia venoval predseda predstavenstva Unipharmy Tomislav Jurik kritike krokov niekdajšieho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca; vyčítal mu napr. liberalizáciu trhu lekární. Kým za stenami kongresovej miestnosti prebiehal rok 2010, powerpoint sa venoval rokom 2002 až 2006.

Prezentáciu politických programov som počul už v apríli, keď ich potenciálni ministri zdravotníctva predstavili na verejnej diskusii organizovanej naším inštitútom HPI. Nasledovala sada odpovedí na 10 pripravených otázok organizátorov. Otázky sa sústredili predovšetkým na komorové záležitosti (povinné členstvo, kompetencie komory), viaceré sa týkali obmedzenia vlastníctva lekární resp. obmedzenia otvárania nových lekární. Odpoveď musela byť jednoznačná, áno/nie, a politici mali jednu minútu na zdôvodnenie každej odpovede. Ukázalo sa, že podľa organizátorov „správna" odpoveď bola vždy tá, keď kandidát odpovedal na položenú otázku „áno" (Ste za povinné členstvo v komore? Áno.).

Najväčšiu zhodu našli komory v názoroch Štefana Zelníka zo SNS, ktorý 9 z 10 otázok zodpovedal podľa ich predstáv.

Po prestávke malo podujatie pokračovať diskusiou a otázkami publika, avšak organizátori uprednostnili hlasovanie o najlepšieho ministra zdravotníctva. Hlasovať mohli len vybraní ľudia, pozvaní držitelia hlasovacích guľôčok. Zloženie voličov tak záviselo od zoznamu pozvaných. Hlasovalo sa verejne, do sklenených valcov, pred očami ostatných účastníkov stretnutia, medzi ktorými nechýbali napr. riaditelia štátnych nemocníc, priamo podriadení kandidujúcemu Rašimu. Novinári si začali takéto hlasovania fotografovať, zabránil im v tom až zásah prezidenta SLeK Jána Valjana. Hlasovanie nespĺňalo elementárne požiadavky na objektívnosť.

Výsledok, podľa ktorého vyhral súčasný minister Richard Raši so 60 % hlasov, preto neprekvapuje. Skôr prekvapuje umiestnenie Štefana Zelníka. Hoci jeho postoje najviac korešpondujú s očakávaniami komory, pri hlasovaní získal od 162 hlasujúcich len tri guľôčky. Sú teda problémy, ktoré zdôrazňujú komory naozaj problémami, ktoré trápia samotných zdravotníkov?

Minister Raši ako víťaz hlasovania dostal od organizátorov, ehm, originálny dar - klietku so živým zajacom. S tým, aby mu vraj pomáhal naprávať chyby ministra Zajaca. Tá situácia bola trápna pre veľkú časť zúčastnených. Vtip, ktorý mohol byť originálny pred ôsmimi rokmi, by dnes vyškrtli aj z programu na stužkovú. Faux-pas už dovŕšil len fakt, že potom, čo zajac dostal (opäť originálne) meno Rudko sa zistilo, že ide o samičku...

Po vyhodnotení "volieb" dostala priestor diskusia s odbornou verejnosťou. Odpovede politikov však už nemohli ovplyvniť výsledok hlasovania.

Tým, že sa energicky vymedzujú voči štyri roky bývalému ministrovi zdravotníctva komory len zdôrazňujú, akí bezvýznamní boli ministri Valentovič a Raši. Zdôrazňujú tiež, že títo ministri nezvrátili Zajacovu reformu tak, ako to od nich očakávali.

Výsledky vo voľbách 12. júna dopadnú možno inak ako v Technopole. Minimálne budeme môcť hlasovať všetci. A tajne :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto je sudca Truban, ktorý pustil Bödöra na slobodu

V nedeľu prišiel na súd iný prokurátor než ten, ktorý prípad dozoruje.

Kollár podá návrh na svoje odvolanie z funkcie

SaS sa Kollárovým návrhom bude zaoberať v utorok dopoludnia.

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič si sám spôsobil koaličnú krízu

Ako eskalovala kauza okolo diplomovky Borisa Kollára.


Už ste čítali?