Doplatky na lieky vzrástli za Fica o 55 %

Autor: Tomáš Szalay | 26.2.2010 o 9:31 | Karma článku: 16,74 | Prečítané:  9833x

Minister zdravotníctva Richard Raši zvolal tlačovú besedu, na ktorej sa mala verejnosť dozvedieť "pravdu, či pacienti platia viac za zdravie ako za Zajaca." Žonglovaním so štatistickými indexami sa snažil presvedčiť, že za Zajaca sa v zdravotníctve platilo viac. Nie je to však pravda.

Minister obvinil denník Pravda z uvedenia údajne nepravdivých čísel o priamych platbách v zdravotníctve. Denník sa totiž odvolával na zdroj z ministerstva financií, no v skutočnosti (teda podľa Rašiho) vraj ide o akési "opozičné čísla". Pozoruhodné je, že sa tieto "opozičné čísla" dostali do Ficovou vládou schváleného dokumentu (Rozpočet verejnej správy na roky 2009 až 2011; schválený 15. 10. 2008 aj za osobnej účasti ministra Rašiho - výška priamych platieb je uvedená v kapitole 4.2).

Zdravotníctvo za Fica je drahšie než za Zajaca

Medzi rokmi 2005 a 2009 (posledné celé roky Dzurindovej resp. Ficovej vlády) došlo k nominálnemu nárastu priamych platieb do zdravotníctva o 72 %, z 20,4 miliardy Sk na 35,1 miliárd Sk. A to sa medzitým zrušili 20- a 50-korunové poplatky...

Podľa Rašiho nárast priamych platieb v zdravotníctve nesúvisí s doplatkami za receptové lieky. Stúpa vraj predaj brusnicových odvarov, zubných kefiek a prezervatívov (nežartujem, pozrite si video z tlačovej besedy ministra), ktoré sa nejakou chybou dostali do výkazov o súkromných platbách v zdravotníctve.

Na to, že sa v priamych platbách do zdravotníctva zrejme skrývajú rôzne záhadné komodity, poukázal Karol Morvay z Health Policy Institute (viď Hmla okolo priamych platieb domácností v zdravotníctve - mimochodom, ak sa zaregistrujete na www.hpi.sk, môžete raz mesačne dostávať mailom avízo o nových analýzach a komentároch zo zdravotnej politiky). Minister Raši sa teleshoppingovou metódou pokúsil odviesť pozornosť k zubným kefkám. A pustil sa pritom na tenký ľad. Novinárom oznámil, že spoluúčasť pacientov na zdravotnej starostlivosti hradenej zo zdravotného poistenia sa od čias ministra Zajaca znížila. Na priamu otázku novinárky - o koľko doplácajú pacienti menej za receptové lieky oproti roku 2005 - však nevedel odpovedať. "Tieto údaje zisťujeme," konštatoval. Načo potom narýchlo zvolával tlačovku?

Držme sa faktov

Informačnú medzeru ministerstva zdravotníctva vyplním údajmi, ktoré sme v HPI - na rozdiel od Rašiho - už zistili. Doplatky za lieky, hradené z verejného zdravotného poistenia, eviduje inštitúcia Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), čo je príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva. NCZI má zatiaľ k dispozícii dáta za prvé tri kvartály roku 2009. Dáta dokazujú, že spoluúčasť pacientov za receptové lieky sa za štyri roky zvýšila nominálne o 55,4 %. Za prvé tri kvartály 2005 zaplatili pacienti na doplatkoch 2,25 mld. Sk, za prvé tri kvartály 2009 to bolo 3,5 mld. Sk (pri prepočte konverzným kurzom). Pri zohľadnení inflácie ide o reálny nárast o 35,4 %. V roku 2005 bol priemerný doplatok na jedno balenie lieku hradeného z verejného zdravotného poistenia 36,1 Sk, teraz je v prepočte 50,0 Sk (nominálny nárast o 38,3 %, reálny o 20,6 %).

To, čo pacienti "ušetrili" na zrušených poplatkoch, zaplatili na doplatkoch za lieky. Rozdiel je v tom, že tieto peniaze neskončili u lekárov a v nemocniciach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?