Na Na Hey Hey (Kiss Him Goodbye)

Autor: Tomáš Szalay | 21.9.2005 o 15:19 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  3103x

Bílí andelé síce s Petržalkou prehrali, ale atmosféra trnavského futbalového pekla bola opäť fantastická. A po góle v sieti súpera znela neoficiálna športová hymna – pesnička spomenutá v nadpise. Táto odrhovačka vznikla v šesťdesiatych rokoch a jej príbeh stojí za článok v blogu.

Určite ju poznáte. Ak nie, tu si pustite stránku s MIDI ukážkou.

Keď mi iTunes iniciatívne vymazal obsah môjho iPodu (dodnes nechápem, čo mu to napadlo), tak som musel celé leto opäť prehadzovať pesničky z CD-čiek do počítača. A pritom som znovu narazil na niektoré milé perličky v mojej diskotéke. Napríklad na kapelu Steam a jej pesničku Na Na Hey Hey (Kiss Him Goodbye).

O kapele Steam ste s výnimkou tejto skladby nemohli počuť. Skupina prakticky neexistovala; nahrala jediný štúdiový album. Bol to typický One Hit Wonder – jediný raz vstúpili do hitparádovej Top 40, a to práve s Na Na Hey Hey.

Dejiny populárnej hudby sú vydláždené tisíckami bezmenných kapiel, ktoré umožnili úspech Elvisa, Beatles či U2. Na úplnom začiatku tohto príbehu stoja kamaráti z amerického Connecticutu, ktorí si v roku 1960 založili kapelu The Chateaus. Napriek viacerým pokusom sa im nepodarilo preraziť. V roku 1961 sa skupina rozpadla a The Chateaus upadli do zabudnutia. Jednotliví členovia sa však hudbou rozhodli živiť aj ďalej.

Cesty osudu sú nevyspytateľné. Klávesista Paul Leka sa stal úspešným producentom. V roku 1969 mal Leka produkovať sólový projekt Garyho DeCarla, svojho bývalého spoluhráča z The Chateaus. Garyho pesničky sa vydavateľstvu Mercury veľmi páčili a padlo rozhodnutie, aby vyšli ako A-strany singlov. Keďže platne majú dve strany, bolo potrebné niečo nahrať aj na Béčko. A začalo hľadanie po nejakej hudobnej výplni.

Po pár pokusoch o nenáročné skladby sa v štúdiu objavil tretí bývalý člen The Chateus – kamarátov prišiel navštíviť Dale Frasheur. A ten navrhol, aby sa B-stranou prvého singla stala ich spoločná pesnička z roku 1961, ktorá sa volala Kiss Him Goodbye.

Paul Leka k nej zložil nový refrén, ale keďže nebol textárom, ale hudobníkom, tak namiesto slov v nej spieval len „Na na na na“. Nahrávku predložili vedeniu vydavateľstva na posúdenie. Tomu sa skladba zapáčila a z pôvodnej výplne B-stranu singla rozhodlo urobiť A-čko.

To sa zasa nepáčilo Garymu, ktorý prišiel nahrať svoj singel a nie nejakú účelovú zlátaninu, ktorá navyše ešte stále nemala normálny text, ale len popevok „Na na na na“. Odmietol sa preto pod singel podpísať (a podporili ho i jeho dvaja exkolegovia). Výsledný kompromis – singel vyšiel a namiesto mien jeho autorov sa na ňom objavil názov skupiny Steam (= para), vymyslený špeciálne pre túto príležitosť. Názov napadol hudobníkom pri pohľade na paru stúpajúcu z nejakej šachty.

Pieseň nahrali pôvodne v rekordnej dĺžke 8 minút. Po vylisovaní testovacej sady singlov sa zistilo, že ihla na gramofónoch z drážok takto dlhého singla vyskakuje a skladbu museli skrátiť. Nakoniec mala niečo vyše štyroch minút.

Z marketingového hľadiska bolo rozhodnutie vydavateľstva Mercury geniálne. Singel vstúpil do americkej hitparády 18. októbra 1969 a zostal v nej 16 týždňov. Na Mikuláša – 6. decembra 1969 – sa dostal na prvú priečku Billboardu a zostal tam dva týždne. V Británii skončil singel na deviatom mieste. (O 14 rokov neskôr coververzia tejto skladby v podaní dievčenskej skupiny Bananarama skončila na ostrovoch piata).

V roku 1977 sa pesnička začala hrávať na chicagskom basebalovom štadióne, keď sa domácim White Sox darilo – až sa nakoniec stala akousi neoficiálnou hymnou klubu. Z Chicaga sa pieseň Na Na Hey Hey preniesla aj na ostatné basebalové štadióny. A odtiaľ bol už len skok na ďalšie športoviská. Napríklad i na trnavský futbalový štadión, kde podfarbila skandovanie Trnava, do teho!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?