reklama

Lekárska pohotovosť (I): ...horší ako triedny nepriateľ

Téma lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) sa opäť dostáva do pozornosti médií. V parlamente je totiž poslanecký návrh novely zákona, ktorým sa doterajší právny stav zmení na ešte horší. V nasledujúcej sérii článkov chcem toto tvrdenie podložiť argumentami a navrhnúť do diskusie inú konštrukciu riešenia na zabezpečenie ambulantnej pohotovosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Stav, v ktorom sa dnes nachádzajú pohotovosti, je takmer výlučne výsledkom poslaneckých pozmeňovacích návrhov, ktoré sa v parlamente priliepali na novely zdravotníckych zákonov. Takéto návrhy neprechádzajú pripomienkovaním odbornej ani laickej verejnosti, obchádzajú analýzu dopadov a v podstate za ne nikto nenesie zodpovednosť.Reforma z roku 2004 s LSPP nepočítala ako so samostatným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Zabezpečenie nepretržitej dostupnosti ambulantnej starostlivosti malo byť úlohou zdravotných poisťovní. V parlamente však poslanci presadili pokračovanie existencie organizačnej formy zvanej LSPP - predkladateľom zmien bol vtedy Tibor Bastrnák (SMK). Návrhy boli písané rýchlo, bez prepojenia na ostatné ustanovenia reformných zákonov, bez jasnej koncepcie, čo je vlastne úlohou LSPP a so zle rozdelenými právomocami. Nedotiahnuté ustanovenia spôsobovali problémy v zabezpečovaní pohotovosti (viď napr. článok a rozhovor s MUDr. Prcúchovou o LSPP v

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
dokument vo formáte *.pdf
dokument vo formáte *.pdf 

newsletteri HPI 06/2007 ).

Po zmene režimu v lete 2006 sa minister Valentovič nemal veľmi do práce a iniciatívu na seba zasa prevzala parlamentná kreativita. Poslanec Ján Zvonár (Smer-SD) navrhol prilepiť k novele zákona o zdravotnej starostlivosti povinné pohotovostné služby pre všeobecných lekárov.

Problémy sa tým vyriešili iba zdanlivo - za cenu zvýšenej nespokojnosti slúžiacich lekárov (o.i. viď názor lekárskej komory). Rozpis služieb robia samosprávne kraje a o výške úhrady rozhoduje vláda. Peniaze však nejdú priamo lekárom. Oficiálnym poskytovateľom pohotovosti, ktorý potom vypláca lekárov, je firma, pre ktorú sú títo lekári povinní pracovať. Medzi lekármi kolujú informácie o prepojení niektorých týchto firiem na vedenie kraja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kreativita poslancov môže byť v kombinácii s ich legislatívnym amatérizmom nebezpečná ako zbraň hromadného ničenia. Obzvlášť v takom zložitom organizme, akým je zdravotníctvo. Otázka je, prečo im v tom niekto nezabráni, povedzme ministri zdravotníctva? Od zrodu „kauzy LSPP“ sa vystriedali traja. Zajac sa s LSPP zmieril a mal pre to zrozumiteľnú motiváciu (Bastrnák podmieňoval podporu reformy práve prijatím pozmeňovákov o LSPP), jeho nasledovníci sa nemajú na čo vyhovoriť. Raši dal aspoň vypracovať analýzu pohotovostí, o ktorej bude reč v treťom dieli tohto seriálu. Neurobil to však z vlastnej iniciatívy, zaviazali ho k tomu, ako inak, poslanci zdravotníckeho výboru parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ukazuje sa, že aj pre relatívne malú úlohu - zabezpečenie pohotovosti - chýba koncepcia, podložená kvalitnými analýzami a zocelená odbornou diskusiou. Namiesto regulácie cieľov (zabezpečenie dostupnosti ambulantnej pohotovosti) sa politici snažia regulovať procesy. A keď to nefunguje, zavádzajú a vynucujú si nové povinnosti. A keď ani to nefunguje, verejnú službu jednoducho zrušia. Takto usporené peniaze nalejú do firiem, ktoré má vyberať ministerstvo zdravotníctva. Toto sa deje teraz, v priamom prenose.

V parlamente je totiž pripravená ďalšia poslanecká novela, tentoraz od Zvonárovho kolegu Jozefa Valockého (taktiež Smer-SD), o ktorej bude reč podrobnejšie v nasledujúcom článku. (pokračovanie: čo navrhuje poslanec Valocký? )

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu