Zmena v ročnom zúčtovaní: na úkor lekárov, študentov i dôchodcov

Autor: Tomáš Szalay | 23.6.2009 o 11:09 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  2140x

Blíži sa termín podania ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Kdeže sú tie sľuby z programového vyhlásenia, že vláda zjednoduší ročné zúčtovanie? Namiesto práce na zjednotení vymeriavacích základov či jednotnom výbere daní a odvodov – čo bol projekt, na ktorom začal pracovať ešte Dzurindov kabinet – sa musia ľudia naďalej prehrýzať 21 rôznymi tlačivami. Ale nie o tom som chcel.

Parlament schválil koncom apríla novelu zákona o zdravotnom poistení, v ktorej zrušil povinnosť podať ročné zúčtovanie poistencov Európskej zdravotnej poisťovne, ktorá vlani v máji vstúpila do likvidácie.

Keďže šlo o poslanecký (poslanec Zvonár) pozmeňovací návrh v druhom čítaní, nemusel prejsť žiadnym pripomienkovým konaním ani analýzou finančných dopadov či posúdenia súladu s ústavou. Skrátka, objavil sa na rokovaní a bol schválený. Robiť ročné zúčtovanie v poisťovni, ktorá fungovala len 4 mesiace z dvanástich by vraj bolo komplikované, takže je lepšie to rovno zrušiť.

Ročné zúčtovanie prináša každoročne zdravotníctvu okolo jednej miliardy korún. Časť týchto peňazí by za normálnych okolností získal likvidátor EZP a mohol by z nich zaplatiť neuhradené faktúry EZP voči lekárom či nemocniciam. Rovnako poistenci EZP, ktorým na základe zaplatených preddavkov vznikol preplatok, mohli legitímne očakávať vrátanie peňazí.

Zrušenie ročného zúčtovania pre poistencov EZP je prípadom priamej retroaktivity: v roku 2008 – za ktorý sa robí ročné zúčtovanie – takáto právna úprava neplatila. Poškodzuje to veriteľov zrušenej poisťovne ako aj poistencov, ktorým v minulom roku vznikol preplatok. Na druhej strane nespravodlivo zvýhodňuje poistencov, ktorým vznikol nedoplatok na zdravotnom poistení, keďže im odpúšťa povinnosť ho doplatiť. V čase hospodárskej krízy a nedostatku zdrojov v systéme verejného zdravotného poistenia sa zrušením zúčtovania pre časť poistencov pripraví rezort o ďalšie zdroje.

Preplatok v ročnom zúčtovaní pritom nemávajú len bohatí ľudia so súbehom viacerých zamestnaní. Ak dôchodca, študent či matka s malými deťmi podniká a za rok zarobí málo peňazí (vymeriavací základ v roku 2008 nepresiahne 64 332 korún), zdravotné odvody za takéhoto poistenca platí štát. Lenže nie vždy je zrejmé vopred, koľko títo ľudia zarobia. Zistí sa to až po podaní daňového priznania, teda ex post.

Ak takýto dôchodca, študent či matka počas roka 2008 platili preddavky na zdravotné poistenie, pri ročnom zúčtovaní ich mali dostať od zdravotnej poisťovne naspäť a so spätnou platnosťou sa mali stať poistencami štátu.

Lenže – to by nesmel byť tento dôchodca, študent či matka poistencom EZP. Retroaktívne zrušenie ročného zúčtovania znamená, že títo ľudia s nízkymi príjmami nedostanú naspäť ani cent, hoci im to legislatíva sľubovala a oni s tým (naivne?) počítali.

Kto tým ušetrí je - štát, ktorý nebude musieť zaniknutej EZP zaplatiť nedoplatky za svojich poistencov. Likvidátorovi poisťovne budú chýbať zdroje na uspokojenie lekárov a lekární, ktorým poisťovňa dlžila peniaze. A k nezaplateným faktúram došlo preto, že Úrad pre dohľad pri problémoch v EZP nezareagoval včas a ani správne. Kauza EZP tak zaslúžene patrí do vitrínky zdravotnej politiky Smerom k ľuďom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?