Kde žijú mimozemšťania?

Autor: Tomáš Szalay | 10.2.2005 o 16:00 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  4672x

Okolo 37. najjasnejšej hviezdy súhvezdia Blíženci (37 Gem) možno obieha planéta, na ktorej existuje život. Tvrdí to americká astrobiologička Maggie Turnbullová z Arizonskej univerzity.

Terrestrial Planet FinderTerrestrial Planet Finder
Maggie Turnbullová sa venuje hľadaniu slnečných sústav, v ktorých by sa mohol nachádzať život. Vytvorila sadu kritérií, ktoré musí príslušná hviezda spĺňať na to, aby sa stala „podozrivou“. Na tieto sústavy sa potom bude sústrediť ďalší výskum Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pri pátraní po obývateľných planétach v rámci projektu TPF (Terrestrial Planet Finder, t.j. Hľadanie Zemi podobných planét).

Dnešná astronómia pozná už vyše stovky planét nachádzajúcich sa mimo Slnečnej sústavy. Majú však spoločný jeden problém – sú príliš veľké. Pozemskými zariadeniami nie je totiž možné v iných slnečných sústavách objaviť planéty vo veľkosti našej Zeme. Ale práve také sú ideálnymi kandidátmi na mimozemský život. Vesmírny teleskop TPF bude pátrať po planétach podobných Zemi a skúmať od nich prichádzajúce svetlom, ktoré by malo prezradiť prítomnosť kyslíka alebo vody vo vzdialenom svete.

Vo vzdialenosti menšej ako 100 svetelných rokov od Zeme sa nachádza asi 5 000 hviezd. Spomedzi nich vybrala doktorka Turnbullová zoznam tridsiatich vážnych kandidátov na mimozemský život. A na čele tohto zoznamu je 37. najjasnejšia hviezda súhvezdia Blíženci (37 Gem). Hviezda 37 Gem je od Zeme vzdialená 42 svetelných rokov. Je veľmi podobná nášmu Slnku (je len o trochu teplejšia a jasnejšia). Spomedzi dosiaľ známych slnečných systémov je prítomnosť života najpravdepodobnejšia práve tu.

To, či je tento tip správny, sa však dozvieme až o desať rokov. Vypustenie vesmírneho teleskopu TPF plánuje NASA na rok 2013.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?