Obriezka chráni pred infekciou HIV

Autor: Tomáš Szalay | 16.2.2005 o 13:49 | Karma článku: 9,43 | Prečítané:  3550x

Riziko infekcie vírusom HIV je u obrezaných mužov až osemkrát nižšie než u mužov bez obriezky. K tomuto prekvapujúcemu záveru dospeli lekári z lekárskej univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom Baltimore. Žeby obriezka bola zbraňou proti AIDS?

Mužská obriezka sa vykonáva najčastejšie z náboženských alebo kultúrnych dôvodov, lekári však tvrdia, že je to aj zákrok prospievajúci zdraviu. Obriezka znižuje riziko rakoviny penisu či infekcií močového traktu. A ukazuje sa, že znižuje aj riziko infekcie vírusom HIV, ktorý spôsobuje AIDS.

Na lekárskej univerzite Johnsa Hopkinsa v americkom Baltimore prišli s teóriou, že vnútorná strana predkožky je menej odolná voči vírusu HIV, pretože nemá rovnaké ochranné vlastnosti. Na potvrdenie tejto úvahy sa použili údaje o 2300 vyšetrených mužoch z kliniky pohlavných chorôb v indickom meste Pune. Medzi mužmi nebol rozdiel ani v demografickom rozdelení, ani v ich sexuálnom správaní, ani v používaní kondómu. Výsledok je však jednoznačný: u mužov bez obriezky bola 8-krát vyššia pravdepodobnosť nákazy vírusom HIV.

Pri výskume vedci sledovali aj ostatné pohlavne prenosné ochorenia (napr. syfilis, kvapavka, genitálny herpes). Hoci aj v týchto prípadoch bolo riziko u neobrezaných mužov vyššie, výsledky nie sú dostatočne štatisticky významné.

Potvrdenie výsledkov výskumu si bude žiadať ešte klinické testy, ktoré sa v súčasnosti pripravujú v niekoľkých afrických krajinách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?