Antibiotiká proti Alzheimerovi

Autor: Tomáš Szalay | 14.2.2005 o 13:49 | Karma článku: 5,43 | Prečítané:  1890x

Kanadskí lekári na základe výsledkov výskumu tvrdia, že kombináciou dvoch antiobiotík je možné spomaliť rozvoj Alzheimerovej choroby. Podľa nich antibiotiká zasahujú do tvorby plakov okolo neurónov mozgu a znižujú zápalovú aktivitu.

Výskum pod vedením Dr. Marka Loeba z McMasterovej univerzity v ontarijskom Hamiltone sa sústredil na 101 pacientov s Alzheimerovoou chorobou. Pacienti dostávali dve antibiotiká: doxycyklín a rifampín. Výskumný tím vychádzal z teórie, že k rozvoju choroby prispievajú aj baktérie, spôsobujúce zápal pľúc.

Ukázalo sa, že po šiestich mesiacoch od začiatku štúdie kleslo mentálne skóre kontrolnej skupine neliečenej antibiotikami väčšmi, než skupine liečenej antibiotikami. Rozdiel predstavoval na 70-bodovej stupnici 2,75 boda.

Podľa Dr. Loeba antibiotiká zasahujú do tvorby plakov okolo neurónov mozgu. Na spomalení ochorenia má svoj podiel aj zníženie zápalovej aktivity pomocou antibiotík.

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu. Pacient začne postupne zabúdať na aktuálne udalosti, bežné úlohy. Neskôr sa pridávajú poruchy osobnosti, správania, zhoršuje sa komunikácia. Po čase väčšina pacientov s Alzheimerovou chorobou nespoznáva svoje okolie a prestane byť schopná sa sama o seba postarať. V Spojených štátoch trpí týmto ochorením až 4,5 milióna obyvateľov (t.j. približne každý 60. občan USA).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?