Tajomstvo múmií odhalené

Autor: Tomáš Szalay | 6.2.2005 o 12:00 | Karma článku: 3,85 | Prečítané:  1932x

Ako sa podarilo starým Egypťanom mumifikovať zomrelých? Toto tajomstvo sa podarilo rozlúštiť nemeckým vedcom. Využitím najmodernejších vedeckých postupov zistili, že najvýznamnejšiu úlohu v mumifikácii hral výťažok z cédrového dreva.

Cédrová živica používaná pri mumifikácii v starom Egypte.Cédrová živica používaná pri mumifikácii v starom Egypte.
Článok uverejnený v časopise Nature zrejme prekvapil mnohých egyptológov. Dosiaľ sa totiž predpokladalo, že hlavnou súčasťou balzamovacieho oleja v starom Egypte bol jalovec. Podľa chemikov z univerzity v Tübingene a z mníchovského Dörnerovho inštitútu je však podstatou mumifikácie látka zvaná guajakol, obsiahnutá v cédrovom dreve. Vďaka nej mohli múmie vydržať aj tisícky rokov. Pri pokusoch zistili, že výťažky z cédrového dreva majú silný antibakteriálny účinok, ale nepoškodzujú pritom samotné tkanivo.

Egypťania z obáv pred vykrádačmi hrobov svojich vládcov pochovávali hlbšie, na menej prístupné miesta. To však urýchľovalo proces rozkladu. Preto museli nájsť balzamovacie prostriedky, ktoré dokázali odolať aj takýmto podmienkam. V diele rímskeho encyklopedistu Plínia Staršieho sa uvádza, že na to používali „cédrium“. Vedci tomu neprikladali veľký dôraz – predsa len, Plínius žil o stáročia neskôr než faraóni.

Nález 2500-ročnej múmie Saankh-kare v Deir el-Bahari (pri Luxore) však umožnil potvrdiť Plíniove slová. Pri múmii sa totiž našli zvyšky nepoužitého balzamovacieho oleja. Vedci tak získali vzorku, ktorá nebola kontaminovaná ľudským tkanivom a mohli ju podrobiť chemickej analýze. Tá potvrdila prítomnosť cédrovej živice. Kúsky skúmanej balzamovacej živice môžete vidieť aj na obrázku k tomuto článku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?