Samovraždy častejšie u nezamestnaných

Autor: Tomáš Szalay | 9.2.2005 o 9:30 | Karma článku: 5,08 | Prečítané:  2207x

Strata zamestnania môže podľa vedcov odštartovať duševnú chorobu predchádzajúcu samovražde. Novozélandskí vedci tvrdia na základe analýz štatistických údajov, že nezamestnaní ľudia páchajú samovraždy trikrát častejšie než ľudia zamestnaní.

„Našli sme silný vzťah medzi nezamestnanosťou a mierou samovrážd u dospelých,“ hovorí člen výskumného kolektívu Dr. Tony Blakely.

Vedci z Wellington School of Medicine analyzovali výsledky sčítania obyvateľov na Novom Zélande v roku 1991. Zistili, že nezamestnaní muži a ženy vo vekovej skupine od 25 do 44 rokov a muži vo veku 45 až 64 boli trikrát náchylnejší na spáchanie samovraždy. Strata zamestnania môže podľa vedcov zvýšiť zraniteľnosť pri rôznych stresových udalostiach, prípadne môže odštartovať duševnú chorobu predchádzajúcu samovražde.

Možné je však i opačné vysvetlenie – ľudia strácali zamestnanie práve kvôli svojej rozvíjajúcej sa duševnej chorobe alebo kvôli problémom vyrovnať sa so stresom. Nemožno teda jednoducho zamieňať príčinu a následok a interpretovať výsledky výskumu treba zdržanlivo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Glváč by mal byť ďalší zo smerákov do partie k Ficovi a Kaliňákovi

Zbieha sa okolo neho priveľa mien.


Už ste čítali?