Plienky ako nový zdroj paliva?

Autor: Tomáš Szalay | 6.2.2005 o 12:00 | Karma článku: 4,82 | Prečítané:  1819x

Spaľovňa v nemeckých Brémach podpísala dohodu s miestnym domovom dôchodcov na odber použitých plienok. Plienky, ktoré používajú ľudia pri poruchách udržania moču, sú podľa slov riaditeľa spaľovne ideálnym zdrojom energie.

„Je to zdroj energie, ktorý je ohľaduplný voči životnému prostrediu,“ vysvetľuje riaditeľ spaľovne Thomas Lesche. „Emisie zo spaľovaných plienok sú oveľa nižšie než emisie pri spaľovaní uhlia či ropných produktov.“

Účinnosť plienok ako paliva nie je síce taká dobrá ako pri konvenčných fosílnych palivách, ale vyrovnajú sa napríklad lignitu. Prvá zmluva uzavretá s domovom dôchodcov v Harburgu hovorí o ročnom odbere 100 ton (približne 10 000 kusov) použitých plienok a ďalších materiálov súvisiacich s inkontinenciou moču (posteľná bielizeň, jednorazové rukavice, papierové utierky). Domov dôchodcov za to získa zľavu za odvoz odpadu vo výške 2000 eúr.

Dosiahnutie dohody umožnilo až rozhodnutie súdu. Obecná samospráva v Harburgu totiž nesúhlasila s tým, aby domov dôchodcov platil menej za odvoz odpadu, pretože tým by klesol príjem obecnej pokladnice. Súd však s ohľadom na európske právo rozhodol v prospech uzavretia zmluvy. Podľa smerníc EÚ je možné odpad používať ako palivo v prípade, ak sa tým získa energia a využije sa na výrobu tepla alebo elektrickej energie. Rozhodnutie súdu zrejme povzbudí ďalšie domovy dôchodcov v Nemecku a umožní im znížiť prevádzkové náklady.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?