Meteorit, ktorý vyhubil 90 % života

Autor: Tomáš Szalay | 7.2.2005 o 10:39 | Karma článku: 10,39 | Prečítané:  4600x

Pred 251 miliónmi rokov dopadol na Zem meteorit, ktorý spôsobil vyhynutie takmer celého pozemského života. Stalo sa tak 185 miliónov rokov predtým, ako zrážka našej planéty s ďalším meteoritom viedla k vyhynutiu dinosaurov.

Naša planéta zažila minimálne dve veľké hromadné vyhynutia živočíšnych druhov. Pred približne 66 miliónmi rokov viedol náraz mohutného meteoritu do Zeme k zmenám klimatických podmienok a „vymazal“ dinosaurov z povrchu zemského. V minulosti však nastalo ešte jedno hromadné vyhynutie. Stalo sa tak na rozhraní geologického obdobia permu a triasu. A zdá sa, že i k nemu došlo v dôsledku kozmickej katastrofy.

Výskumníci, ktorí skúmali kamene nájdené v Antarktíde zistili, že ich chemické zloženie svedčí o takejto katastrofe. Malo k nej dôjsť pred 251 miliónmi rokov. Chemické vrstvy týchto kameňov mali v hĺbke zodpovedajúcej permu a triasu také zloženie, ktoré je charakteristické pre meteority. (Napríklad náraz meteoritu, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov, zanechal na celej našej planéte tenkú vrstvu irídia.) Podobné výsledky chemických analýz získali vedci aj zo vzoriek skál nájdených v Číne.

„S chemickým zložením, ktoré sme našli vo vrstvách skúmaných skál, sa môžete stretnúť jedine v meteoritoch starých ako naša planéta, teda okolo 4,6 miliardy rokov,“ vysvetľuje šéf výskumného tímu profesor Asish R. Basu z Rochesterskej univerzity.

Kam tento meteorit dopadol je zatiaľ otázne. Kontinenty v tom čase vyzerali inak ako dnes – boli spojené do jedného celku, ktorý sa volal Pangea.

„Myslíme si, že meteorit dopadol niekam na južnú pologuľu, na miesta, kde sa dnes nachádza Austrália,“ hovorí profesor Basu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?