Ozónová diera v minulosti zabíjala

Autor: Tomáš Szalay | 7.2.2005 o 9:30 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  7596x

Pred 250 miliónmi rokov vyhynulo na Zemi asi 90 percent všetkých druhov rastlinnej a živočíšnej ríše. Holandskí vedci prišli so zaujímavým vysvetlením, prečo k tomu došlo. Podľa ich teórie má masový výhyn na svedomí ozónová diera.

Tvrdia, že ekologickú katastrofu spôsobili genetické mutácie pod vplyvom UV žiarenia, dopadajúceho na Zem cez ozónovú dieru.

K tomuto záveru dospel tím paleobotanika prof. Henka Visschera z univerzity v Utrechte pri výskume grónskych fosílií. Výsledok štúdie publikovali vedci v aktuálnom vydaní časopisu Proceeding of the National Academy of Sciences. Podľa ich zistení fosílne grónske spóry („zakuklené“ mikroogranizmy) pochádzajúce z tohto obdobia, neboli vo vzorkách voľne roztrúsené, ale sa na seba lepili. Zrejme došlo pri ich vývoji ku geneticky podmieneným chybám. Tieto chyby pravdepodobne spôsobilo ultrafialové slnečné žiarenie, ktoré dopadalo cez ozónovú dieru na Zem. Podľa vedcov ozónovú dieru spôsobili masívne erupcie vulkánov na rozhraní prvohôr a druhohôr (koniec permu a začiatok triasu). V priebehu desiatich miliónov rokov vtedy vyhynula väčšina života na našej planéte (napr. i trilobity).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?