Zavírené zdravotníctvo

Autor: Tomáš Szalay | 24.4.2009 o 8:35 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  1926x

Neznalosť zákona neospravedlňuje. Toto príslovie má svoj podklad v zákone o Zbierke zákonov z roku 1993, ktorý tvrdí: "O všetkom, čo bolo v Zbierke zákonov uverejnené, platí domnienka, že dňom uverejnenia sa stalo známym každému, koho sa to týka; domnienka o znalosti vyhlásených všeobecne záväzných právnych predpisov je nevyvrátiteľná."

"Nevyvrátiteľná domnienka" v praxi

K právnym informáciám, ktoré sa nás týkajú, však nie je jednoduché sa dostať. Buď si kúpite tlačenú zbierku alebo nejaký komerčný softvér, ktorý obsahuje pravidelné aktualizácie legislatívy. Znamená to bariéru dostupnosti - nie každý chce míňať peniaze na to, aby sa dozvedel, čo preňho ukuchtil úradnícko-politický komplex. Druhá možnosť je, že sa spoľahnete na to, že k tým informáciám sa dostanete zadarmo, napríklad na stránkach príslušných úradov a ministerstiev.

Neviem, ako fungujú iné rezorty, ale pokiaľ ide o predpisy v zdravotníctve, tu je stav... ehm, tristný. Na webe ministerstva nenájdete žiaden predpis v aktuálnom znení, so zapracovanými zmenami, novelami, novelami noviel a novelami noviel noviel. Nájdete tu však motivačný 25-stranový telefónny zoznam najrôznejších predpisov, ktoré sa zdravotníctva týkajú - a ľudia nech si ich hľadajú, kde vedia.

Prvé kroky vedú na stránku ministerstva spravodlivosti, ktoré prevádzkuje elektronický portál právnych predpisov. Má drobný problém, že informácie v nej nie sú vždy úplne aktuálne. Okrem toho, v ich automatizovanom systéme právnych informácií nenájdete jeden typ predpisov - ministerské výnosy. Tie sú všeobecne záväzné a ak ich porušíte, zvyčajne vám hrozí sankcia. Akurát nie je ľahké sa o nich dozvedieť. V Zbierke vyjde len stručná zmienka, že publikované sú v ministerskom vestníku a bezplatne sa dá do nich nahliadnuť na ministerstve.

Bariéry dostupnosti

Ak teda chcete vedieť, čo sa vás v zdravotníctve týka, musíte siahnuť po Vestníku MZ, ktorý si - ako inak - musíte kúpiť. Vydáva ho súkromná firma. Alebo sa môžete vybrať v pracovný deň do Bratislavy, aby ste si ho bezplatne prelistovali v knižnici ministerstva zdravotníctva. (Chápem, v roku 1993 sa o internete nechyrovalo, ale po 16 rokoch by už to prelistovanie v ministerskej knižnici mohli veru nahradiť internetovým prístupom.)

Ministerstvo zdravotníctva chvíľu vestník sprístupňovalo aj cez internet, ale od januára 2008 to už nerobí. Zrejme aby ľudia neprestali kupovať od súkromného vydavateľa papierovú verziu. Vydavateľ na svojom komerčnom webe umožňuje nahliadnuť do elektronickej verzie vestníka, len - pdfko je v takej nízkej kvalite, ktorá sťažuje čítanie a znemožňuje vyhľadávanie či ďalšiu prácu s textom. Veď prečo to ľuďom uľahčovať?

Pointa je trpká

Ak by ste sa chceli pozrieť na vestník aspoň v tej zlej kvalite, tak je pre vás pripravený spravodlivý trest. Webová stránka vydavateľstva (neuvádzam ju tu, aby som vás nevystavil bezprostrednému pokušeniu na ňu klikať) poteší návštevníka bez dobrého antivírusu trójskym koňom. Vďaka NOD32 som pokus dostať sa k platnej legislatíve prežil bez vážnejšej ujmy. Také šťastie ale nemusí mať každý.

Poriadok v zdravotníctve sa začína jasnými pravidlami hry a ich dostupnosťou pre všetkých účastníkov systému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?