reklama

Liek na krízu v zdravotníctve: opatrne s liekmi

Publikácia Slovenské zdravotníctvo 2009 - Dopady krízy obsahuje návrhy 30 protikrízových opatrení v zdravotníctve. Za kľúčové však autori z Health Policy Institute (vrátane mňa) považujú udržanie kontroly nad výdavkami na lieky a zdravotnícke pomôcky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu

Lieky tvoria tretinu všetkých nákladov v sektore. Náklady na ne budú aj tento rok rásť, odhadujeme, že medziročne o 10 %. Nielenže na navyšovanie platieb lekárom a nemocniciam nebudú dodatočné zdroje. Keďže sa koláč peňazí kvôli kríze nezväčšuje, výdavky na lieky budú stúpať na úkor zvyšku zdravotníctva. Alebo inak: ak sa podarí pribrzdiť rast výdavkov na lieky, zmiernia sa dopady krízy na zdravotnícke zariadenia a zdravotníckych pracovníkov.

Do konca roku 2008 sa ministerstvo zdravotníctva pokúšalo zasiahnuť proti nárastu výdavkov na lieky zavedením degresívnej marže a plošnými znižovaniami cien kvôli posilňovaniu slovenskej koruny voči euru. Medziročný rast (2008/2007) výdavkov na lieky tak dosiahol 8,2 %, čo je o jeden bod menej než tempo medziročného rastu zdrojov. Inými slovami, podiel liekov na celom zdravotníckom koláči mierne klesol, čo je z pohľadu financovania zdravotníctva pozitívna správa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane, farmaceutické firmy sa na uplynulý rok rozhodne nemôžu sťažovať. Vďaka posilňovaniu koruny náklady na lieky v cenách výrobcov v eurách zaznamenali medziročný nárast 2008/2007 až o 23,9 %.

Ministerstvo zdravotníctva pracuje na referencovaní cien, teda porovnávaní cien liekov u nás a v zahraničí. Zatiaľ je referencovanie v plienkach a založené skôr na dobrovoľnosti. Výrobcovia liekov sa spoliehajú, že ministerstvo nemá databázu cien liekov v iných krajinách a nemôže si ich ceny dôsledne overovať. Toto opatrenie zrejme nebude samo osebe stačiť, aby udržalo rast liekov na uzde. Plošné znižovania cien z dôvodu kurzových rozdielov sa tento rok už robiť nedajú, keďže sme korunu nahradili eurom. Sú potrebné ďalšie nástroje a opatrenia, aby sa podarilo rast liekov udržať na vlaňajších ôsmich percentách. Napríklad:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Generická preskripcia
    Ide o predpisovanie liekov generickými názvami, nie názvami konkrétnych produktov od konkrétnych výrobcov. Lekárnik vydá pacientovi na základe receptu liek s najnižším doplatkom. Pacient ušetrí na doplatkoch, lekári nemusia podrobne sledovať každú kategorizáciu a zníži sa efekt marketingových aktivít farmaceutického priemyslu. Generická preskripcia funguje napr. vo Veľkej Británii.

  • Poplatky
    Zvýšenie poplatku za recept a znovuzavedenie poplatkov za návštevu ambulancie umožňuje preukázateľne znížiť nadbytočný dopyt a dosiahnuť efektívnejšie využívanie solidárnych zdrojov. Nedávna skúsenosť z Českej republiky ukazuje na potenciál úspor v našich podmienkach vo výške okolo 150 mil. eur/ročne (viac než polovicu tvoria úspory na liekoch). Samozrejme, pri súčasnom zavedení ochranného limitu na spoluúčasť (písal som o tom minule).

  • Prísnejšia kategorizácia
    Údaje o vývoji doplatkov za lieky ukazujú, že ľudia si na spoluúčasť pri liekoch zvykli a zníženie doplatkov nebolo sprevádzané poklesom celkových výdavkov obyvateľstva. Kategorizačná komisia by to mala využiť na efektívnejšie využitie zdrojov. Okrem zvýhodňovania nákladovo efektívnych spôsobov liečby by mala o.i. vyradiť (a nezaraďovať) z kategorizácie liečivá, ktorých účinnosť nebola potvrdená relevantnými klinickými štúdiami.

  • Limity na lieky
    Lekár má od zdravotnej poisťovne limit na predpísané lieky. Ak tento limit neodôvodnene prekročí, znáša sankciu. Naopak, v prípade úspory dostáva navýšenú platbu od poisťovne. Limity v takomto režime fungujú napr. v Českej republike.

  • Ambulantný liekový formulár
    Ide o zúžený zoznam liekov, ktoré má lekár uprednostňovať pri preskripcii. Použitie iných liekov musí lekár odôvodniť. ALF bol na Slovensku používaný na sklonku 90-tych rokov.

  • Rozbaľovanie balení liekov
    Ak by lekárnici mohli rozbaľovať balenia a individuálne ich nastavovať podľa potrieb pacienta, ušetrili by pacienti i zdravotné poisťovne. Rozbaľovanie liekov funguje napr. v Nemecku.

Aj keby sa uvedené opatrenia prijali, ich efekty sa prejavia naskôr koncom roka. S rozhodovaním treba preto začať čo najskôr. Niet na čo čakať - každá ďalšia správa o stave financovania zdravotníctva bude len horšia.
 

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu