Fico, Raši, Paška – Fraška

Autor: Tomáš Szalay | 2.10.2008 o 8:48 | Karma článku: 14,75 | Prečítané:  3405x

Verejné zdroje musia byť pod verejnou kontrolou, hrmí predseda vlády a minister zdravotníctva prikyvuje. A tak sa zrejme budú v tejto krajine onedlho schvaľovať rozpočty niektorých súkromných spoločností na rokovaní vlády.

Rašiho návrh, aby rozpočty súkromných zdravotných poisťovní schvaľovala vláda je nešťastným výsledkom jeho prvých sto dní vo vláde. Raši nerieši, čo sa stane, ak vláda rozpočet neschváli. Raši nerieši, čo sa stane, ak schválený rozpočet poisťovňa nedodrží. Raši nerieši, čo sa stane, ak sa zasa niektorá z dotknutých poisťovní obráti na arbitrážny súd. Raši straší nedostatkom verejnej kontroly nad verejnými zdrojmi.

Lenže - kope tým do otvorených dverí. Verejné zdroje dnes pod verejnou kontrolou. Zákonnú kompetenciu vo vzťahu k rozpočtom zdravotných poisťovní má Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ministerstvo financií i ministerstvo zdravotníctva. Rašiho návrh donedávna zásadne kritizoval aj minister financií.

Nie, tu nejde o kontrolu. Vláda chce predsa rozpočty schvaľovať, nie kontrolovať. Vládni politici chcú rozhodovať o každej korune v zdravotníctve, nielen o tých cca 75 miliardách, na ktoré majú priamy dosah v oboch štátnych poisťovniach a v štátnych nemocnicach. A chcú objednávať predražené mikroskopy, predražené lineárne urýchľovače, lieky pre štátnu poisťovňu od nedávno bývalej Paškovej firmy či zbytočné plošné testy na helicobactera.

--- (strih) ---

Vlani na jeseň ministerstvo zdravotníctva robilo analýzu finančne náročnej zdravotnej starostlivosti. Požiadal som MZ - podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám - o sprístupnenie tohto dokumentu. Analýza obsahovala štatistické dáta - počty pacientov v jednotlivých poisťovniach podľa nákladových pásiem (napr. 10 pacientov v poisťovni X s nákladmi od 800 do 900 tisíc za rok).

Po sérii právne irelevantných odpovedí (sú zhrnuté v odvolaní/rozklade) som nakoniec z ministerstva dostal vyrozumenie, že táto informácia predstavuje "obchodné tajomstvo". Na odvolanie (rozklad) nikto z ministerstva nereagoval, keďže zákon úradníkom umožňuje rozklad zamietnuť tým, že naň neodpovedia. Ak by totiž odpovedali, museli by mu vyhovieť: podľa §10 ods. 2 písm. c) sa na obchodné tajomstvo nemôžete vyhovárať, ak ide o verejné zdroje. A poisťovne hospodária s verejnými zdrojmi.

Skúsil som to inak. Spolu s Petrom Pažitným sme požiadali o tieto údaje podľa infozákona priamo zdravotné poisťovne. Výsledok? Všetky súkromné poisťovne odpovedali a údaje poskytli. Obe štátne poisťovne sa odpovedi vyhli. VšZP neodpovedala a SZP oznámila, že sa im nezachovala kópia toho, čo posielali na ministerstvo, a preto mi nemôžu vyhovieť. Na odvolanie (VšZP, SZP) obe poisťovne reagovali rovnako: žiadosť zamietli s tým, že keď sa nám nepáči, máme sa obrátiť na súd. (VšZP, SZP)

Napísal som teda premiérovi. Z listu vyberám:

Pán premiér,
hoci jestvuje veľa oblastí, v ktorých sa môj názor líši od Vášho, súhlasím s Vami, že používanie verejných zdrojov v zdravotných poisťovniach musí byť pod verejnou kontrolou. A to nielen v súkromných, ale i v štátnych zdravotných poisťovniach. Lebo len transparentnosťou sa dá bojovať so šafárením so vzácnymi zdrojmi v zdravotníctve. Potvrdzuje to znenie zákona o zdravotnom poistení, potvrdzuje to zákon o slobode informácií.
Je preto neprípustné, aby ministerstvo zdravotníctva a štátne zdravotné poisťovne považovali štatistické informácie o svojich poistných kmeňoch za obchodné tajomstvo. O akom obchode preboha hovoria?

Následná komunikácia s úradom vlády bola o poznanie slušnejšia než v prípade ministerstva. Ale záver bol rovnaký: ak sa vám nepáči, obráťte sa na súd.

--- (koniec strihu) ---

Je drzé zaklínať sa "verejnosťou", keď o verejnú kontrolu zdrojov v zdravotníctve táto vláda nemá záujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?