Prečo je VšZP najlepšia poisťovňa

Autor: Tomáš Szalay | 11.9.2008 o 13:25 | Karma článku: 14,11 | Prečítané:  4489x

Minulý týždeň sme predstavili rating zdravotných poisťovní 2008. Vyhrala Dôvera s Unionom, štátne VšZP a SZP skončili na chvoste (i keď Spoločná ZP si polepšila oproti vlaňajšku). Ministerstvo označilo načasovanie ratingu za "podozrivo starostlivo vybrané". Ale kedy inokedy, keď nie pred prestupným termínom (30.9.) majú ľudia dostávať informácie potrebné pre prijatie rozhodnutia? Vopred teda avizujem, že budúcoročný rating bude takisto "podozrivo" načasovaný na začiatok septembra.

Očakávali sme, že ministerstvo odmietne rating ako zaujatý, pretože váhy jednotlivých kritérií označí za subjektívne. Práve preto sme vytvorili v spolupráci so sme.sk aplikáciu (http://poistovne.sme.sk), kde si môže urobiť každý svoj rating, podľa vlastných preferencií a priorít. Pochvália sa ministerskí úradníci s tým, čo im vyšlo? ;)

Tiež sa dalo predvídať, že za najlepšiu poisťovňu budú chcieť označovať štátnu Všeobecnú zdravotnú, ktorá v ratingu skončila na poslednom mieste. Ale záhadou pre mňa bolo, akým argumentom to dokážu odôvodniť. Niektoré som zavrhol ako príliš priehľadné, napríklad:

  • Názov najlepšej poisťovne sa začína na písmeno V.
  • Najlepšia poisťovňa sídli na Mamateyovej ulici v Petržalke.
  • Najlepšia poisťovňa sponzoruje seriál Panelák.
Ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa prekonal. Našiel argument v prospech VšZP! Ale poďme po poriadku. Úrad pre dohľad na druhý deň po zverejnení ratingu pripravil svoje hodnotenie. Do úvahy bral štyri parametre (každý jeden z nich je súčasťou aj ratingu HPI, ten posledný ale v trochu inej podobe):
  1. platobná schopnosť,
  2. úspešnosť výberu poistného,
  3. nadlimitné výkony,
  4. náklady na jedného poistenca.
Zhodou okolností, v prvých troch skončila VšZP na poslednom alebo predposlednom mieste. Takže na otázku, ktorý z týchto štyroch parametrov považuje predseda úradu Richard Demovič za najdôležitejší, povedal, že štvrtý. V ňom totiž podľa úradu zvíťazila VšZP.

A kde je Zakopane a kde je pes? V indexe rizika. Platí, že náklady na zdravotnú starostlivosť o priemerného dvadsaťročného mladíka sú ročne asi šesťkrát nižšie ako náklady na šesťdesiatnika. Preto sa v systémoch s viacerými zdravotnými poisťovňami zvyknú medzi nimi zdroje prerozdeľovať: poisťovne, ktoré majú viac starších (chorších) poistencov dostávajú peniaze od tých, ktoré majú viac mladších (zdravších) poistencov. Tak je to i na Slovensku. Najväčší priemerný index rizika (teda najväčší počet starších poistencov) má VšZP a dostáva na nich peniaze od väčšiny ostatných poisťovní (najmä od SZP, menej od Apolla a Dôvery).

Prečo som sa pustil do tohto teoretického pokecu? Nuž, lebo predseda Demovič pri výpočte nákladov na poistenca nezohľadnil rozdielne indexy rizika. Ak by ich totiž bol zohľadnil, VšZP nevyhrá ani v tomto parametri. Za normálnych okolností by mu rozhľadení novinári mali oponovať a znemožniť ho rovno na tlačovke. Či postupoval úmyselne alebo z nevedomosti, to je jedno, obe vysvetlenia diskvalifikujú Demoviča na post, ktorý zastáva.

Pretože parameter, ktorý považuje Demovič za najdôležitejší pri hodnotení zdravotných poisťovní, je metodicky zásadne chybný. Inými slovami totiž povedal, že najlepšia zdravotná poisťovňa na Slovensku je Všeobecná ZP, pretože je v nej poistených najviac dôchodcov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?