Veritel.sk: U koho skončilo 20 miliárd?

Autor: Tomáš Szalay | 10.7.2008 o 13:58 | Karma článku: 14,13 | Prečítané:  10916x

Na konci roku 2002 dlh v zdravotníctve dosahoval 30 miliárd korún, viac než polovicu ročného rozpočtu zdravotných poisťovní, a neustále narastal.

S istotou sa dá povedať, že oddlžovanie za prvej Dzurindovej vlády zdravotníctvu nijako nepomohlo, akurát sa minuli jedinečné zdroje z privatizácie (napr. Slovenských telekomunikácií). Na konci takéhoto "oddlžovania" bol dlh vyšší než na začiatku. Prečo?

Pretože bola použitá nesprávna technika oddlženia - peniaze posielal štát do zdravotných poisťovní (VšZP) a do nemocníc. Ponechával pritom na manažéroch týchto organizácií (pracovne ich nazvime Mr. Ten a Mr. Twenty), aby sa rozhodli, ktoré záväzky, komu a v akej výške uhradia. Prichádzalo k uprednostňovaniu veriteľov na základe nejasných kritérií. Zvyklo sa oddlžovať len príslušenstvo (penále, úroky) a istina zostávala naďalej neuhradená. Keďže istina zo zákona (!) generovala poplatok z omeškania 36,5 % ročne (!!!), zo solidárneho zdravotníctva sa stával "BMG Invest" so štátom garantovaným výnosom.

Veriteľ, a.s., riešil situáciu z opačného konca (viď schéma). Od dodávateľov nemocníc odkupoval ich pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam, čím obišiel pánov ako Mr. Ten a Mr. Twenty. Podmienkou na to, aby Veriteľ, a.s. pristúpil na dohodu bolo, že sa dodávatelia museli vzdať akýchkoľvek úrokov a penále, ba čo viac, zo samotnej istiny museli zľaviť najmenej 3 %. V danej chvíli Veriteľ úspešne chránil zdroje daňových poplatníkov. Za 19,4 mld. Sk oddlžil dlhy v dvojnásobnej hodnote.

Z mnohých preukázateľných dôvodov je možné povedať, že Veriteľ, a.s. bol unikátny projekt oddlžovania zdravotníctva a radí sa k najúspešnejším projektom svojho druhu, a to nielen v stredoeurópskom regióne. Prečo má potom Veriteľ nálepku "problémového dieťaťa"? Pretože si z neho urobila táto vláda nástroj politického boja. Premiér Fico ani minister Počiatek komplikovanému (nie však netransparentnému!) odbornému projektu nerozumejú a spoliehajú sa na to, že ani bežná verejnosť nemá záujem skúmať veci detailne. Na škandalizáciu používajú preukázateľne chybné a nepravdivé tvrdenia a (žiaľ) médiá sa tejto marketingovej hre prispôsobili. Neoverujú tvrdenia, fakty posudzujú len ako "názory", v záujme "vyváženosti" dávajú priestor ľahko overiteľným klamstvám. Tým aj medzi slušnými ľuďmi šíria dezilúziu z politiky a oslabujú ich záujem o veci verejné.

Na tomto mieste sa chcem ako človek, ktorý s Veriteľom, a.s. nemal nič spoločné, zastať ľudí, ktorí tento projekt úspešne zrealizovali. Bol to dobrý projekt, ktorý pomohol slovenskému zdravotníctvu a zároveň ušetril peniaze daňovým poplatníkom. Ľudia z Veriteľa si zaslúžia úctu a vďaku, nie špinu a obviňovanie. Sú to slušní ľudia.

Samozrejme, ešte chýba záverečná pointa. Dnes som spustil stránku www.veritel.sk, kde sa nachádzajú prehľadné informácie o fungovaní spoločnosti Veriteľ, a.s. Každá jedna koruna, ktorú Veriteľ vyplatil, je zdokumentovaná v killer aplikácii, ktorá odpovedá na otázku U koho skončilo 20 miliárd Sk? Dokáže táto vláda rovnako podrobne zverejniť, ako naložila s tzv. Valentovičovým zostatkom (649,5 mil. Sk), ktorý jej po likvidácii Veriteľa zostal?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?