Smer a SF prehrali na Ústavnom súde

Autor: Tomáš Szalay | 3.7.2008 o 8:33 | Karma článku: 14,53 | Prečítané:  7970x

Zvyčajne sa kauza stráca z dohľadu novinárov vtedy, keď ju prekryje ďalšia kauza. Ale je užitočné dosledovať načatý príbeh. Ten, o ktorom dnes píšem, sa začal v roku 2005. Vtedajšia opozícia (poslanci Smeru a Slobodného fóra) napadla reformu zdravotníctva na Ústavnom súde ako protiústavnú. Spor o ústavnosť Zajacovej reformy zdravotníctva sa včera skončil prehrou navrhovateľov. Ústavný súd rozhodol, že návrhu 32 poslancov nevyhovie.

Ústavný súd sa už časťou zdravotníckej reformy raz zaoberal - v roku 2004 rozhodol, že 20- a 50-korunové poplatky nie sú v rozpore s ústavným právom na bezplatnú starostlivosť. Ako vidno, ani ďalšie podania Pašku, Martinákovej & spol. sa neskončili úspešnejšie:

Zdravotné poisťovne ako akciové spoločnosti neohrozujú garanciu poskytovania bezplatnej zdravotnej starostlivosti, domnieva sa Ústavný súd a zastavil tak konanie navrhovateľov, ktorí tvrdili opak.

Podobne dopadlo i spochybnenie kategorizačných zoznamov, ktoré ministerstvo vydáva ako podzákonné normy. Ako včera pre TASR povedal právny zástupca navrhovateľov Ondrej Škodler, "liečebný poriadok bol prijatý v podobe zákona. Počas reformy ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca sa opäť dostal do podzákonnej formy, čo sme v roku 2005 napadli ako protiústavné."

Čože???

Zákon č. 98/1995 Z.z. o liečebnom poriadku mal síce podobu zákona, ale splnomocňoval ministerstvo vydávať kategorizačné zoznamy liekov, zdravotníckých pomôcok a dietetických potravín podzákonnými normami (pričom zákon popisoval pravidlá tvorby týchto zoznamov). Presne taký istý právny režim sa použil pri tvorbe reformnej legislatívy: zákon č. 577/2004 Z.z. o rozsahu hradenej starostlivosti takisto definuje rozsah bezplatnosti a rovnako prenecháva niektoré detaily na podzákonné normy.

Pán Škodler je plagiátor reformných zákonov. V roku 2004 si skopíroval naše návrhy reformných zákonov, doplnil do nich zopár "kreatívnych" odsekov a predstavil to ako svoju "alternatívu reformy od Slobodného fóra". (Zabudol však upraviť Vlastnosti dokumentu, z čoho vyplynulo, kto je skutočným autorom...) No a pri tej príležitosti preto neprekvapuje, že aj Škodlerov "alternatívny" návrh reformy zdravotníctva obsahoval identické ustanovenia o vydávaní podzákonných noriem ako Zajacova reforma. Uvedené podanie tak spochybňovalo i ústavnosť samotnej Škodlerovej "alternatívy" (viď Fóry Slobodného fóra).

Zástupca navrhovateľov sa teda mýli, ak tvrdí, že Zajacovou reformou sa liečebný poriadok dostal do podzákonnej formy. Buď v tom má ako právnik zmätok alebo zavádza vedome, využívajúc neinformovanosť novinárov a laickej verejnosti. Neviem, čo je horšie. Azda len to, že tento pán je navyše aj právnym zástupcom lekárskej komory a lekárnickej komory.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?