Odporúčací lístok pre Balázsikovú: niekedy je lepšie mlčať

Autor: Tomáš Szalay | 12.3.2008 o 14:25 | Karma článku: 15,75 | Prečítané:  13417x

Hovorca rezortu nie je politik. Nemá sa vyjadrovať k straníckym veciam a je neprijateľné, aby sa púšťal do politickej nadpráce v podobe urážania oponentov. Zdravotníctvo nie je stranícka aréna. Invektívy neprinesú rezortu ani víziu, ani stabilitu. O kvalitnejšej starostlivosti či o lepšom odmeňovaní zdravotníkov ani nehovoriac.

Keď nie sú po ruke argumenty, nastúpia urážky a polopravdy. Od premiérovej hovorkyne si túto poučku osvojila aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová (predtým Balázsiková). Diskvalifikuje tak nielen seba, ale aj svojho ministra a celý úrad.

Na webovej stránke ministerstva sa pomerne často objavujú vyhlásenia, ktoré namiesto vecného, profesionálneho a informatívneho tónu obsahujú zbytočné osobné útoky na ľudí, ktorí si dovolia mať iný názor (príklady 1, 2, 3). Zatiaľ poslednou obeťou pokriveného chápania hovorcovstva je reakcia na opätovný návrh poslankyne Márie Sabolovej na zrušenie výmenných lístkov.

Úvod reakcie obsahuje zdanie argumentácie. Ide však o povrchné teoretizovanie, že všeobecný lekár má byť integrátorom efektívnej a bezpečnej starostlivosti. Nenamietam, ale ak majú byť výmenné lístky zázračným prútikom na to, aby sa všeobecní lekári začali konečne starať o svojich pacientov (česť výnimkám), tak zrejme niekto zabudol do zákona dopísať príslušné rockfortské zaklínadlo. Medzi všeobecnými lekármi totiž panujú obrovské rozdiely v kvalite, ochote i v odbornosti. A z tých priemerných a prestarnutých obvoďákov, ktorých je väčšina, výmenné lístky profesionálnych integrátorov neurobia.

Argumenty – teda relevantné čísla, indikátory, ktoré by sa mali zlepšiť po zavedení výmenných lístkov – v reakcii hovorkyne chýbajú. Predstavitelia ministerstva sa už dali počuť, že na to tu nie sú, aby robili štatistiky. To sa ale dosť blbo riadi rezort, keď netušíte, kde ste a kam sa hýbete. Je to šoférovanie so zaviazanými očami, pričom v priekope sa nakoniec ocitnú pacienti, nie hovorkyňa a jej minister.

Druhú polovicu reakcie tvorí absolútne nevhodný a neprofesionálny útok na osobu, ktorá si dovolila spochybniť výmenné lístky. Pani Sabolovej hovorkyňa rezortu vyčíta členstvo v KDH, ktoré ako súčasť minulej vlády podporilo zmeny v zdravotníctve. A tie, ako vieme, pokračuje hovorkyňa, 70 percent ľudí vo voľbách odsúdilo.

Nič proti vtipnej kaši, ktorú zrejme podávajú v ministerskom bufete. Pani Silvii však zrejme ušlo, že pani Mária Sabolová reformu zdravotníctva v roku 2004 nepodporila (pozri hlasovania o zákonoch 576, 577, 578, 579, 580 a 581/2004). Spor konzervatívnej poslankyne s liberálnym ministrom pritom ohrozil prijatie celej reformy; práve na Sabolovej návrh sa schvaľovanie reformy v parlamente o polroka odložilo.

Obvinenie pani Sabolovej z niekdajšej podpory Zajacovej reformy je bohapustá lož. To, že pani poslankyňa dnes v parlamente presadzuje niektoré rozumné návrhy pre zdravotníctvo, vyplýva z toho, že – na rozdiel od ministerstva zdravotníctva – sa nielen na ľudí odkazuje, ale ich aj počúva. A počúva i odborníkov, ktorí v odporúčacích lístkoch vidia zdravotné riziko. Napríklad pre psychiatrických pacientov je výmenný lístok od všeobecného lekára traumou, ktorá môže predstavovať neprekonateľnú bariéru prístupu k odbornej pomoci. Na úkor ich zdravia.

Zákon o výmenných lístkoch treba zmeniť. Najlepšie by ich bolo úplne zrušiť, pretože kvalitná starostlivosť u všeobecného lekára sa nebuduje byrokraciou a administratívou. A pani hovorkyňa potom, čo dokázala, že vie hovoriť, by sa mala naučiť niekedy aj mlčať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?