Kamufláž. Zdravotná politika vlády na osem písmen.

Autor: Tomáš Szalay | 10.12.2007 o 8:51 | Karma článku: 9,13 | Prečítané:  3071x

Tak, pani Müllerová, schválili nám novely zdravotníckych zákonov. Čo zásadné prinášajú? Posolstvo, že táto vláda v zdravotníctve tápe. Nedostatok vízie nahrádza úradníckou buzeráciou a dáva priestor vyvoleným záujmovým skupinám, ktoré v zdravotníctve smú dosahovať zisk.

Vyberiem len pár vecí, aj to len v stručnosti: schválili sa výmenné lístky od praktických lekárov na vyšetrenie u špecialistu. Týmto nápadom ministerstvo zdravotníctva spoľahlivo naštve tých, ktorí zdravotníctvo financujú (teda zamestnancov a SZČO). Čakárne praktických lekárov sa od zrušenia poplatkov opäť preplnili. Pre zamestnaného človeka tak návšteva špecialistu znamená potrebu vybrať si dovolenku: najprv si treba odsedieť čakáreň u jedného lekára kvôli jednému papieriku a potom čakáreň u druhého lekára kvôli samotnému vyšetreniu.

Vláda chce vyzerať sociálne a rozšírila rozsah úhrady kúpeľnej starostlivosti. Parlament na jej návrh schválil, že pobyt v kúpeľoch bude z pohľadu pacientov podstatne lacnejší. Rozšírili okruh prípadov, keď za nich poisťovne budú platiť nielen liečebné procedúry, ale i ubytovanie a stravu. Kto s tým nesúhlasí je prinajmenej sociálny netvor! Prečo s tým mám problém? Spoluúčasť v kúpeľoch umožňovala liečiť väčší počet pacientov. Keďže jednotková cena pobytu v kúpeľoch sa pre poisťovne týmto opatrením ZVÝŠI (budú platiť viac za prípad), tak pri obmedzených zdrojoch to znamená, že v kúpeľoch sa odlieči MENEJ pacientov. To je v priamom rozpore s očakávaním ministerstva. Tí, ktorí sa do kúpeľov nedostanú cez poisťovňu (väčší počet než dnes), si to budú musieť v plnej výške zaplatiť sami. Dosiahne sa pravý opak, než by mal byť cieľ zdravotnej politiky. Spoluúčasť v zdravotníctve nie je a priori nesociálna / nesolidárna / nespravodlivá.

Zastavenie transformácie zdravotníckych zariadení znamená, že agónia štátnych nemocníc bude pretrvávať. Nie je najmenší dôvod očakávať, že sa prestanú zadlžovať, nemajú prečo zmeniť svoje správanie. Ministerstvo nepredstavilo svoju víziu ako hospodáriť vyrovnane (hoci zdrojov je v systéme dnes nominálne dvakrát toľko ako pred šiestimi rokmi). Výsledkom je, že sa nerobí nič (príklad, príklad, príklad). Nejako bolo a hádam nejako bude...

Namiesto sľubovaného zjednodušenia ročného zúčtovania (zjednotením vymeriavacích základov na dane, zdravotné a sociálne odvody) sa odpustili odvody niekoľkým stovkám zarábajúcich dôchodcov a študentov. Chýbajúca odvodová neutralita pritom naďalej motivuje k legálnym únikom z platenia odvodov z príjmu (napr. cez príjmy na dohody o vykonaní práce).

A ešte môj obľúbený Helicobacter pylori: parlament schválil preventívnu prehliadku, ktorá sa skladá z dychového testu na prítomnosť H. pylori u 19- a 20-ročných.

Je to, s prepáčením, totálna haluz. Štúdie zatiaľ nepreukázali, že by plošný skríning prítomnosti tejto baktérie zlepšoval zdravotné výsledky v populácii a neodporúča ho ani konsenzus európskych gastroenterológov. Ak má mať takéto plošné vyšetrenie vôbec nejaký opodstatnenie, tak by sa malo robiť u rizikových skupín (napr. pacienti s pozitívnou rodinnou anamnézou žalúdočných vredov resp. rakoviny žalúdka), a aj tam sa to plošne oplatí robiť po štyridsiatke, nie u teenagerov. Jestvujú pritom i iné (lacnejšie) postupy na zisťovanie prítomnosti tejto baktérie. Mám dojem, že uzákonením plošného dychového testu poslanci pomohli najmä ich výrobcovi a dovozcovi.

Príbeh Helicobactera pylori som popisoval, keď návrh novely zákona ešte len putoval do vlády. Vláda túto preventívnu prehliadku vypustila (čo jej slúži ku cti), ale v parlamente sa H. pylori vrátil cez pozmeňovací návrh poslancov zdravotníckeho výboru. A aby som nebol kritický len voči škodlivým návrhom koalície - opozičná SDKÚ-DS navrhla ešte rozsiahlejší plošný skríning H. pylori! (jej návrh našťastie neprešiel; som zvedavý, ako sa chce zbaviť podozrenia, že v odbornosti nepredstavuje vždy spoľahlivú alternatívu k dnešnej moci)

(Žiadna koruna investovaná do samoúčelného plošného skríningu helicobactera už nemôže byť využitá inak. Nemôže byť použitá na mzdy zdravotných sestier či lekárov, nemôže prispieť k skráteniu čakacích dôb v kardiocentrách atď. Je to mrhanie vzácnymi zdrojmi. Je to tiež smutná vizitka bezradnosti vlády, ktorá svoje postavenie získala najmä vďaka nekonštruktívnej kritike svojich predchodcov.)

Je frustrujúce vidieť bezradnosť tvorcov zdravotnej politiky. Potreba vykázať činnosť ich núti ku kamufláži zmien a následnej pseudoargumentácii. Hoci sa to zdravotníkom ťažko akceptuje, ale nie platy by mali byť ich hlavnou požiadavkou. Mali by požadovať od vedenia rezortu verejne (i zahraničnými odborníkmi) oponovateľnú fiškálne udržateľnú víziu slovenského zdravotníctva. Bez toho im hrozí permanentná štrajková pohotovosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?