reklama

Každý to vie, iba Fico a SIS nie?

Tak to tu máme, pani Müllerová. Ani sám pán premiér nevie, kto spravuje viac ako štvrtinu peňazí vo verejnom zdravotnom poistení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Vraj to nevie ani tajná služba.

Koniec-koncov, čo by sme od tajňášov za nejakých 45 miliónov eur ročne chceli, že? Možno to vedia, ale podobne ako Gorilu to držia pod pokrievkou. V tom prípade by to znamenalo, že sa k premiérovi nedostávajú informácie! Podobne ako tie listy od doktora Suchánka z Piešťan, kde ho upozorňuje na tunelovanie nemocnice nominantmi ministerstva zdravotníctva.

Ale dosť bolo žartov. Výrok Roberta Fica naznačuje, že došlo k závažnému porušeniu zákona. Vládnym nominantom, zakladajúcim členom Smeru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdravotné poisťovne musia mať transparentné vlastnícke pozadie. Vyžaduje to zákon o zdravotných poisťovniach. Ak chce niekto prevádzkovať zdravotné poistenie, potrebuje od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou povolenie. A úrad mu povolenie nevydá, kým nie sú jasné väzby akcionárov, ktorí stoja za zdravotnou poisťovňou.

Záujmu verejnosti pred ôsmimi rokmi možno unikla správa, že ÚDZS nepovolil vstup jednej zdravotnej poisťovne na trh. V pozadí tohto rozhodnutia mali byť práve pochybnosti o vlastníckom pozadí a financovaní projektu.

Lenže to bolo v čase, keď bol predseda úradu nezávislý od vlády – tak, ako to nastavila Zajacova reforma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nezávislosť sa Robertovi Ficovi po voľbách 2006 nepáčila. Smer zmenil zákon, aby mohla vláda odvolať Jána Gajdoša z funkcie a na čelo regulačného úradu dosadila Richarda Demoviča. Spoluzakladateľa Smeru, držiteľa straníckej legitimácie s poradovým číslom 17.

Pod jeho vedením bol úrad „zľaknutý“ – predsa len, Demovič nevedel, kedy môžu odvolať aj jeho. A tak napríklad nezasiahol včas, keď sa v problémoch ocitla Európska zdravotná poisťovňa, lebo jej vlastník J&T mal vtedy nadštandardný vzťah s vládou.

Keď došlo k zlúčeniu Apolla a Dôvery, ktoré verejnosť interpretuje ako dohodu mocných v pozadí, povinnosťou úradu bolo preskúmať pozadie akcionárov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nechcem vás zaťažovať paragrafmi, tak len stručne (inak je to v §§ 13, 33 a 41 zákona 581/2004 Z.z.):

  • ak má niekto nadobudnúť významný podiel v zdravotnej poisťovni (kam patrí 50%-ný podiel), musí získať predchádzajúci súhlas úradu,

  • udelenie tohto súhlasu zákon podmieňuje ustanovením: skupiny s úzkymi väzbami, ku ktorej patrí aj akcionár s kvalifikovanou účasťou na zdravotnej poisťovni, sú prehľadné.”

Úrad vydal súhlas, inak by dnes cyperské Prefto nebolo polovičným akcionárom Dôvery. Richard Demovič teda potvrdil, že väzby akcionára sú prehľadné.

Ak ani SIS nevie, kto vlastní Dôveru, možno by sa premiér mohol spýtať svojho straníckeho kolegu Richarda Demoviča. Sám ho predsa do tej funkcie nominoval.

Pánu Demovičovi nezávidím. Buď sa prizná, že rozhodoval v rozpore so zákonom. Alebo povie konečne nahlas to, čo všetci (zrejme okrem pána premiéra) tušíme.

Ak sa vám článok páčil, podporte ho, prosím, na vybrali.sme.sk.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu