reklama

Lekárska pohotovosť (III): po polnoci buďte radšej zdraví

Budovanie dostupnejšieho a kvalitnejšieho zdravotníctva so sebou nesie potrebu zbaviť sa zbytočnej príťaže v podobe nočnej ambulantnej pohotovosti. Odvážny návrh „smerom k ľuďom“ predkladá poslanec Jozef Valocký (Smer-SD). Ministerstvo dodáva, že kto naberie odvahu byť chorý po údere polnoci, bude bezplatne ošetrený záchrannou službou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Pohotovosť by mala údajne fungovať do polnoci, po tomto čase by sa pacienti nemali unúvať k lekárovi, ale majú si rovno volať záchranku. Ako uvádza lekár, ktorý nad vecami rozmýšľa , presmerovanie nočných pacientov na záchranný systém povedie k nárastu nákladov na zdravotníctvo a podporí zneužívanie systému. Prečo sa kamsi štrachať a zaplatiť dve eurá (jeden zo Zajacových poplatkov, ktoré Fico nezrušil), keď si doktora môžem privolať zadarmo domov?

Návrh sa stretáva s opatrnou podporou tých lekárov, ktorým nevyhovuje doterajší stav, teda povinné služby, ktoré nie sú v niektorých regiónoch dostatočne ohodnotené. Návrh zákona však neruší povinné služby a nijako negarantuje, že lekári dostanú peniaze, ušetrené na zrušení non-stop prevádzky. A ani pacienti nemajú istotu, že pohotovosť bude otvorená aspoň do polnoci, lebo Valockého návrh im nič také nesľubuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo zdravotníctva nemá problém so zrušením nepretržitej pohotovosti. Spracovalo a zverejnilo analýzu využitia LSPP. To je výborné, pretože doterajšie rozhodnutia žiadne verejne prístupné analýzy nesprevádzali. A hoci analýza obsahuje viacero podstatných vecných a metodických chýb, predstavuje úvod do potrebnej verejnej diskusie. Škoda, že túto diskusiu poslanec Valocký obchádza a navrhuje betón na ďalších päť rokov. Na tak dlho sa majú podľa jeho návrhu na ministerstve vyberať firmy, poskytujúce pohotovosť (viac o tom viď v predchádzajúcej časti).

Poďme k argumentu, prečo si ministerstvo zdravotníctva myslí, že pohotovosť v noci nepotrebujeme: Podľa dotazníkového prieskumu medzi poskytovateľmi LSPP ministerstvo zistilo, že len 6 % pacientov navštívi pohotovosť medzi polnocou a šiestou hodinou ráno. Ide „len“ o nejakých 59 tisíc pacientov ročne. Keďže dotazníky poslali len necelé tri štvrtiny poskytovateľov, všetkých nočných pacientov na pohotovostiach je asi 80 tisíc ročne. A tých podľa ministerstva zvládne ošetriť aj záchranka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Analýza trpí metodickou chybou: do porovnania boli zaradené i pohotovostné ambulancie, ktoré nie sú otvorené nepretržite, ale zatvárajú už o siedmej alebo o desiatej večer. Tie pochopiteľne vykázali nulový podiel polnočných pacientov. Lenže táto nula neznamená, že v noci sú tam všetci zdraví - len to, že nemajú kam ísť k doktorovi.

„Nezáujem“ pacientov o pohotovosť nie je regionálne rovnomerný. Ak je nablízku nemocnica, pacienti zvyknú využívať centrálny príjem - v takom prípade je naozaj otázka zrušenia pohotovosti relevantná. Ušetrené peniaze sa dajú presmerovať práve na lepšie fungovanie centrálnych príjmov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale na Slovensku sú - podľa tých istých dát, z ktorých vychádzala ministerská analýza - regióny, v ktorých 10 až 20 % pacientov prichádza na pohotovosť po polnoci: Kysucké Nové Mesto, Liptovský Hrádok, Turčianske Teplice, Banská Štiavnica, Tornaľa, Detva, Šurany, Zlaté Moravce, ... V Partizánskom sa dokonca 40 % všetkých návštev na pohotovosti uskutoční až po 24:00, v Šali 36 % a v Tornali 30%.

Ani ľudia z väčších miest by nad týmto návrhom nemali mávnuť rukou. Napríklad jedinú v noci fungujúcu stomatologickú pohotovosť v Bratislave navštívi po polnoci 18 % jej pacientov. Platí však, že plošné zrušenie nočnej pohotovosti sa dotkne najmä ľudí z regiónov bez nemocnice s fungujúcou ústavnou pohotovosťou. To je dôvod, pre ktorý si myslím, že uniformné riešenia - platné v rovnakej podobe pre celé Slovensko - nemôžu fungovať. (pokračovanie: ako by som to riešil ja, keď sa robím taký hustý? )(predchádzajúca časť: Zisk na úkor dostupnosti )

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu